Ze świata

Budowa Nord Stream 2. Podano, ile kilometrów rurociągu pozostało do ułożenia

Ze świata

[object Object]
Nord Stream 2. "Bild": rządzące partie chcą obejść dyrektywę gazowąNord Stream 2
wideo 2/3

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew zapewnił w poniedziałek, że budowa Nord Stream 2 będzie ukończona mimo amerykańskich sankcji. Spółka budująca gazociąg poinformowała, że do ułożenia pozostaje 160 kilometrów rurociągu.

"W interesach bezpieczeństwa energetycznego, przystępnych cen gazu dla europejskich odbiorców i konkurencyjności gospodarki UE oraz zobowiązań w sprawie ochrony klimatu Nord Stream 2 i firmy wspierające projekt kontynuują prace nad jak najszybszym uruchomieniem eksploatacji projektu" - napisała spółka Nord Stream 2 AG. Do tej pory ułożono ponad 2,3 tys. km rurociągu.

Kluczowe dla zakończenia budowy gazociągu szwajcarskie przedsiębiorstwo Allseas, którego statki układają rury po dnie Morza Bałtyckiego, po ogłoszeniu amerykańskich sankcji zawiesiło prace do odwołania. - Gazprom ma alternatywne warianty, jak to wszystko położyć. No, trochę więcej czasu na to zejdzie, ale to nic. To kwestia miesięcy, miesiąc w tą, miesiąc w tamtą, kilka miesięcy więcej - wskazał rosyjski premier.

Sankcje za Nord Stream 2

W piątek prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę o budżecie Pentagonu na 2020 rok, w którą wpisano między innymi sankcje na firmy budujące gazociąg Nord Stream 2. Sankcje wobec firm budujących gazociąg, a także rurociąg Turecki Potok dotyczą operatorów statków prowadzących prace na głębokościach 30 metrów pod powierzchnią morza i większych. Obejmują zakaz wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych oraz zamrożenie środków. W konsultacji z resortem finansów Departament Stanu USA ma 60 dni na przedstawienie Kongresowi listy podmiotów, które obejmą sankcje.

Unia Europejska potępiła amerykańskie sankcje. Rzecznik Komisji Europejskiej Stefan de Keersmaecker oświadczył, że "zasadniczo Unia Europejska sprzeciwia się nałożeniu sankcji na europejskie firmy prowadzące legalną działalność". Przeciwne sankcjom są też Niemcy. Szwajcarsko-duńska firma Allseas, biorąca udział w budowie Nord Stream 2, zawiadomiła w nocy z piątku na sobotę, że wstrzymała prace przy budowie rurociągu po dnie Morza Bałtyckiego. W oświadczeniu stwierdzono, że firma oczekuje niezbędnych wyjaśnień prawnych, technicznych i dotyczących środowiska naturalnego od odpowiednich instytucji amerykańskich.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Nord Stream 2 / Paul Langrock

Pozostałe wiadomości