TVN24 Biznes | Ze świata

Naimski o Nord Stream 2: ta inwestycja jest po prostu wbrew interesom Polski

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP

Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski stwierdził w rozmowie z "DGP", że Nord Stream 2 jest wbrew interesom Polski i sprzyja utrzymaniu monopolu na dostawy gazu do Europy Środkowej. Mówił też o spotkaniu z Derekiem Cholletem, wysłannikiem Departamentu Stanu USA.

- Rozmawialiśmy w zasadzie o dwóch sprawach. Pan Derek Chollet przedstawił stanowisko amerykańskie w sprawie porozumienia z Niemcami dotyczące Nord Stream 2. My w Polsce, co zostało podkreślone, jesteśmy rozwojem tej sytuacji zaniepokojeni, niezadowoleni. Ta inwestycja jest po prostu wbrew interesom Polski, sprzyja utrzymaniu rosyjskiego monopolu na dostawy gazu do Europy Środkowej, daje gwarancje stałych dochodów Gazpromowi – powiedział Naimski w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Dodał, że te fundusze są przecież źródłem finasowania rosyjskich zbrojeń. - To jest narzędzie, którego Rosja używa dla podważania zaufania pomiędzy partnerami w Europie i sojusznikami w NATO - mówił.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena i niemieckie MSZ ogłosiły w środę we wspólnym oświadczeniu porozumienie w sprawie zakończenia sporu na temat gazociągu Nord Stream 2. W ramach umowy USA wstrzymują nakładanie sankcji na NS2, zaś Niemcy zainwestują w ukraińskie projekty i zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNCIE W TVN24 GO >>>

Energia jądrowa w Polsce

- Doszliśmy do wniosku, że to jest moment, w którym należy poważnie zacząć się zastanawiać nad tym, jak realnie wzmocnić poczucie bezpieczeństwa w naszym regionie. To powinna być pozytywna strategia obejmująca wzmocnienie współpracy nie tylko militarnej w regionie, ale też między innymi w dziedzinie energii, nowych technologii. Druga część naszego spotkania dotyczyła współpracy w dziedzinie energetyki nuklearnej między Polską i Stanami Zjednoczonymi – rozmawialiśmy o stanie zaawansowania realizacji umowy międzyrządowej amerykańsko-polskiej w tej sprawie i tutaj mamy poparcie Departamentu Stanu dla naszego projektu, jesteśmy w stałym kontakcie z Departamentem Energii. Można powiedzieć, że rząd amerykański w pełni wspiera realizację tej umowy – powiedział.

Gazeta wskazała, że ostatnio w wykazie prac rządu znalazła się specustawa atomowa, która miałaby przyspieszyć realizację tej inwestycji. Na pytanie, czy nadal mamy szansę wybrać dostawcę w połowie przyszłego roku i dotrzymać terminów z PPEJ (programu polskiej energetyki jądrowej), czyli m.in. uruchomienia pierwszego reaktora w 2033 r., Naimski stwierdził: - Ofertę amerykańską będziemy w rządzie rozpatrywali jesienią przyszłego roku.

- Uruchomienie pierwszego reaktora przewidujemy w 2033 roku zgodnie z PPEJ. Taki jest harmonogram, nic tutaj na razie się nie zmienia i nie wygląda, żeby się zmieniało. W projektach, które ja prowadzę, staramy się założone harmonogramy utrzymywać i na razie nam się udaje - zaznaczył.

Nord Stream 2 niemal na ukończeniu

Prezydent USA Joe Biden i premier Mateusz Morawiecki w czwartek wypowiedzieli się na temat porozumienia z Niemcami ws. Nord Stream 2. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Premier o dokończeniu budowy Nord Stream 2
Premier o dokończeniu budowy Nord Stream 2TVN24

W ramach ogłoszonej w środę przez rządy USA i Niemiec umowy, która nie jest jednak prawnie wiążącym dokumentem, Niemcy mają zainwestować w ukraińskie projekty energetyczne, stworzyć specjalny fundusz wart 1 mld dolarów i zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji. Berlin ma też użyć wszelkich środków nacisku, by zapewnić, że Ukraina nadal będzie otrzymywać opłaty z tytułu tranzytu rosyjskiego gazu po wygaśnięciu obecnej umowy w 2024 r. Porozumienie zakłada też, że Niemcy w większym stopniu zaangażują się w założoną przez Polskę Inicjatywę Trójmorza i wesprą je finansowo.

Nord Stream 2 między Rosją a Niemcami jest prawie gotowy. W przyszłości 55 mld metrów sześc. gazu ziemnego ma być co roku pompowanych z Rosji do Niemiec dwiema nitkami Nord Stream 2, każda o długości około 1200 kilometrów.

Gazociągi Nord Stream i Nord Stream 2PAP

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Nord Stream 2 / Igor Kuznetsov

Pozostałe wiadomości