Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach

Ze świata

Emilewicz o Nord Stream 2tvn24
wideo 2/5

Koncern Gazprom rozpoczął budowę gazociągu Nord Stream 2 na rosyjskich wodach terytorialnych i planuje ułożenie 100 kilometrów pierwszej nitki magistrali w ciągu jednego miesiąca - podał w poniedziałek dziennik gospodarczy "Wiedomosti".

Do budowy gazociągu pod koniec kwietnia przystąpiła jednostka Solitaire, której właścicielem jest szwajcarska firma Allseas. "Wiedomosti" powołują się na komunikat operatora projektu - spółki Nord Stream 2 AG.

Nord Stream 2

Długość odcinka planowanego gazociągu na rosyjskich wodach terytorialnych to około 114 kilometrów. Solitaire ma pracować przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Każda z rur ma 12 metrów długości i waży 24 tony. "100 kilometrów pierwszej nitki gazociągu na rosyjskich wodach terytorialnych zostanie ułożonych w ciągu jednego miesiąca" - głosi komunikat Nord Stream 2 AG. Przedstawiciel spółki powiedział dziennikowi, że pierwotny projekt przewidywał rozpoczęcie prac na tym odcinku wiosną 2019 roku, tak więc prace idą zgodnie z zaplanowanym grafikiem. Przekazał także, że obecnie niemal ukończono pracę na wodach Niemiec, a w wyłącznej strefie ekonomicznej Szwecji prowadzi prace jednostka Pioneering Spirit. Do tej pory ułożonych zostało ponad 1125 kilometrów morskiego odcinka Nord Stream 2.

Przebieg gazociągu

Gazociąg ma przebiegać przez wody Rosji, Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec. Jedynym krajem, który wciąż nie wydał zezwolenia na ułożenie go w swych wodach jest Dania. Media rosyjskie od pewnego czasu oceniają, powołując się na opinię ekspertów, że z tego powodu realizacja projektu może się opóźnić i gazociąg nie powstanie do końca bieżącego roku. Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 kilometrów dwunitkowej magistrali gazowej przez Bałtyk (z Ust-Ługi w Rosji do Greifswaldu w Niemczech), o mocy przesyłowej 55 miliardów metrów sześciennych surowca rocznie. Partnerami rosyjskiego Gazpromu w budowie Nord Stream 2 jest pięć zachodnich firm energetycznych: austriacka OMV, niemieckie BASF-Wintershall i Uniper, francuska Engie i brytyjsko-holenderska Royal Dutch Shell.

Według pierwotnych planów miał być gotowy do końca 2019 roku i jednocześnie Rosja zamierzała znacznie ograniczyć przesyłanie gazu tranzytem rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy.

Przeciwne budowie Nord Stream 2 są Polska, kraje bałtyckie, Ukraina i USA.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Nord Stream 2/Axel Schmidt