TVN24 Biznes | Ze świata

Nord Stream 2 na finiszu. Stan budowy

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mb/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Budowa gazociągu Nord Stream 2 jest na ukończeniu. Jak poinformował operator tej magistrali między Rosją a Niemcami, inwestycja jest ukończona w 99 procentach. Zakończenie budowy jest planowane pod koniec sierpnia.

Spółka Nord Stream 2 AG zakomunikowała, że prace nad układaniem rur na dnie Bałtyku zakończył statek Akademik Czerski. Druga rosyjska jednostka, barka Fortuna, kończy układanie swojej części gazociągu.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Budowa Nord Stream 2

Z informacji podanych przez operatora wynika, że do ułożenia pozostało niespełna 25 km rurociągu, co zajmie 3-4 tygodnie - ocenił rosyjski dziennik "Kommiersant". Fortuna jest w stanie ułożyć do 1 km rur w ciągu jednej doby. Zakończenie budowy Nord Stream 2 planowane jest pod koniec sierpnia - poinformował dziennik.

W czerwcu operator poinformował o zakończeniu budowy morskiego odcinka pierwszej nitki Nord Stream 2. Rosyjski prezydent Władimir Putin powiedział 4 czerwca, że budowa drugiej nitki może zakończyć się w ciągu dwóch miesięcy.

Nord Stream 2 - co oznacza dla Polski

Nord Stream 2, to dwunitkowa magistrala wiodąca z Rosji do Niemiec, ma transportować 55 mld m3 gazu ziemnego rocznie. Budowie rurociągu sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie. Krytycy Nord Stream 2 powtarzają m.in., że projekt ten zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską.

Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski stwierdził w niedawnej rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną", że Nord Stream 2 jest wbrew interesom Polski i sprzyja utrzymaniu monopolu na dostawy gazu do Europy Środkowej. W jego ocenie, gazociąg "daje gwarancje stałych dochodów Gazpromowi".

Dodał, że te fundusze są przecież źródłem finasowania rosyjskich zbrojeń. - To jest narzędzie, którego Rosja używa dla podważania zaufania pomiędzy partnerami w Europie i sojusznikami w NATO - mówił Naimski.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena i niemieckie MSZ ogłosiły w ubiegłym tygodniu we wspólnym oświadczeniu porozumienie w sprawie zakończenia sporu na temat gazociągu Nord Stream 2. W ramach umowy USA wstrzymują nakładanie sankcji na NS2, zaś Niemcy zainwestują w ukraińskie projekty i zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji.

PAP/Adam Ziemienowicz

Autor:mb/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości