TVN24 Biznes | Ze świata

Rzecznik Departamentu Stanu USA: konsultowaliśmy się z Polską w sprawie Nord Stream 2

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
kris
Źródło:
PAP

Konsultowaliśmy się z Ukrainą i Polską w sprawie treści porozumienia z Niemcami dotyczącego gazociągu Nord Stream 2 - przekazał rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Ned Price. Dodał, że konsultacje te wpłynęły na część zapisów.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena i niemieckie MSZ ogłosiły w środę we wspólnym oświadczeniu porozumienie w sprawie zakończenia sporu na temat gazociągu Nord Stream 2. W ramach umowy USA wstrzymują nakładanie sankcji na NS2, zaś Niemcy zainwestują w ukraińskie projekty i zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNCIE W TVN24 GO >>>

"Konsultowaliśmy się z Ukrainą"

- W czasie całego tego procesu (negocjacji), zarówno my, jak i nasi niemieccy sojusznicy bardzo blisko konsultowaliśmy się z Ukrainą. Mieliśmy ponad tuzin konsultacji z Ukrainą w ciągu ostatnich tygodni. Konsultowaliśmy się z Polską, podobnie jak z innymi krajami, które mogłyby zostać pokrzywdzone przez ten projekt - powiedział Price podczas czwartkowej konferencji prasowej. Dodał, że rozmowy z Kijowem wpłynęły na treść porozumienia i zapowiedział, że konsultacje nadal będą kontynuowane.

W ten sposób odniósł się do pytania o środowe oświadczenie szefów MSZ Ukrainy i Polski, którzy krytycznie odnieśli się do sprawy.

Price dodał, że osiągnięte porozumienie z Niemcami nie oznacza, że USA wyrzekają się nakładania sankcji na projekt. Zapowiedział, że administracja w dalszym ciągu - do czego zobowiązuje ją prawo - będzie się przyglądać projektowi i zaangażowanym firmom pod kątem działalności podlegającej sankcjom. Bronił jednak decyzji o odstąpieniu od sankcji na spółkę Nord Stream 2 AG i jej dyrektora Matthiasa Warniga. Stwierdził, że decyzja ta umożliwiła negocjacje z Berlinem i osiągnięcie lepszego rezultatu, niż alternatywa.

- Bez odstąpienia od sankcji mielibyśmy (...) pęknięcie w relacjach z Niemcami, niewiele lub nic, by chronić naszych partnerów, w tym Ukrainę i Polskę oraz inne frontowe państwa NATO i UE przeciwko temu, więc byłby to najgorszy możliwy scenariusz na wszystkich frontach - powiedział rzecznik.

Tłumaczenia administracji Bidena nie przekonały dotychczas większości Kongresmenów, także tych z partii rządzącej. W czwartek skrytykował je m.in. szef komisji spraw zagranicznych w Senacie Bob Menendez. "Wciąż uważam, że to (Nord Stream 2) powinno zostać powstrzymane. Porozumienie z Niemcami może złagodzić niektóre z wyzwań stawianych przez NS2, ale jest niewystarczające" - napisał senator na Twitterze.

Prezydent USA Joe Biden i premier Mateusz Morawiecki w czwartek wypowiedzieli się na temat porozumienia z Niemcami ws. Nord Stream 2. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Premier o dokończeniu budowy Nord Stream 2
Premier o dokończeniu budowy Nord Stream 2TVN24

Nord Stream 2 niemal na ukończeniu

W ramach ogłoszonej w środę przez rządy USA i Niemiec umowy, która nie jest jednak prawnie wiążącym dokumentem, Niemcy mają zainwestować w ukraińskie projekty energetyczne, stworzyć specjalny fundusz wart 1 mld dolarów i zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji. Berlin ma też użyć wszelkich środków nacisku, by zapewnić, że Ukraina nadal będzie otrzymywać opłaty z tytułu tranzytu rosyjskiego gazu po wygaśnięciu obecnej umowy w 2024 r. Porozumienie zakłada też, że Niemcy w większym stopniu zaangażują się w założoną przez Polskę Inicjatywę Trójmorza i wesprą je finansowo.

Nord Stream 2 między Rosją a Niemcami jest prawie gotowy. W przyszłości 55 mld metrów sześc. gazu ziemnego ma być co roku pompowanych z Rosji do Niemiec dwiema nitkami Nord Stream 2, każda o długości około 1200 kilometrów.

Gazociągi Nord Stream i Nord Stream 2PAP

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Nord Stream 2/Axel Schmidt

Pozostałe wiadomości