Nissan i jego były szef oskarżeni o zaniżanie wynagrodzenia

Ze świata

mat. prasoweNissan i Ghosn oskarżeni o zaniżanie wynagrodzenia szefa koncernu

Były prezes Nissana Carlos Ghosn, jego bliski współpracownik Greg Kelly oraz sam koncern zostali formalnie oskarżeni o celowe zaniżanie w sprawozdaniach finansowych wynagrodzenia Ghosna na kwotę ponad 44 mln dolarów w okresie do marca 2015 roku.

Według zbliżonych do śledztwa źródeł, na które powołuje się Kyodo, Ghosn i Kelly przyznali podczas przesłuchań w prokuraturze, że w sprawozdaniach finansowych nie zamieszczono całego wynagrodzenia Ghosna. Tłumaczyli jednak, że nie było to konieczne, ponieważ nie było wówczas ustalone, ile 64-letni Ghosn otrzyma po przejściu na emeryturę.

Tymczasem prokuratura dysponuje podpisanymi przez Ghosna dokumentami, w których odprawa emerytalna byłego już prezesa została wskazana - pisze Kyodo. Według źródeł Ghosn mówił również, że nie informował o pełnej wysokości swojej pensji, aby nie demotywować pracowników koncernu. Ghosn i Kelly zostali aresztowani 19 listopada pod zarzutem fałszowania dokumentów finansowych w celu zaniżania wynagrodzenia tego pierwszego. Śledczy poinformowali, że odkryli także inne nieprawidłowości, których miał się dopuścić prezes koncernu, na przykład korzystania z firmowych pieniędzy do celów prywatnych. Według prokuratury w ciągu pięciu lat, od 2011 roku, Ghosn w oficjalnych dokumentach zgłaszanych japońskiej giełdzie papierów wartościowych zaniżył swoje dochody o połowę - o około 5 mld jenów (44,5 mln dolarów). Celem tego było obniżenie opodatkowania. Za zarzucane Ghosnowi przestępstwo grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności oraz grzywna do 10 mln jenów (ok. 88 tys. dolarów).

Nie koniec?

Kyodo podkreśla, że Ghosn i Kelly mogą jeszcze dziś otrzymać kolejne nakazy aresztowania w związku z podejrzeniem kontynuowania nielegalnych praktyk w okresie od 2015 roku do marca 2018 r. Jeśli tak się stanie, ich pobyt w tokijskim areszcie będzie mógł zostać przedłużony do 30 grudnia.

Dziś mija maksymalny dopuszczalny prawnie okres zatrzymania obu podejrzanych; nowy nakaz aresztowania dałby śledczym więcej czasu na prowadzenie czynności - zauważa Kyodo.

22 listopada Ghosn i Kelly zostali usunięci ze swoich stanowisk w Nissanie.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe