Jubiler gwiazd aresztowany w Londynie

TVN24 Biznes

Najbogatsi stali się jeszcze bogatsiTVN24 BiS
wideo 2/2

Jeden z najbogatszych ludzi w Indiach, Nirav Modi, został zatrzymany w Wielkiej Brytanii. Właściciel jubilerskiej firmy był poszukiwany w związku z rolą, jaką miał odegrać w największym w Indiach oszustwie bankowym.

Nirav Modi jest jednym z najbogatszych ludzi w Indiach. Według szacunków "Forbesa" jego majątek opiewa na 1,75 miliarda dolarów.

Swoją własną markę jubilerską założył w 2010 roku. Firma szybko się rozwinęła i krótko później Modi otworzył swoje sklepy nie tylko w Indiach, ale także w Nowym Jorku, Londynie i Hongkongu.

Biżuterię jego firmy nosiły takie gwiazdy jak Kate Winslet, Rosie Huntington-Whiteley oraz Naomi Watts. Twarzą marki była bollywodzka gwiazda Priyanka Chopra-Jonas.

Aresztowanie

Nirav Modi został aresztowany we wtorek w centrum Londynu. Policja poinformowała, że zatrzymania dokonano w imieniu indyjskich władz, które poprosiły o jego ekstradycję. Modi pozostanie w areszcie do 29 marca. Sąd odmówił mu wyjścia za kaucją.

O sprawie Modiego zrobiło się znów głośno po tym, jak jedna z brytyjskich gazet ujawniła, że żyje on w wartym 8 milionów funtów mieszkaniu w Londynie. Miliarder opuścił swój kraj na początku 2018 roku. Od tego czasu nie wrócił do Indii.

Jak pisze BBC, aresztowanie zbiega się w czasie z wyborami w Indiach. Udana ekstradycja może wzmocnić pozycję rządzącej partii BJP.

Punjab National Bank, drugi co do wielkości indyjski bank, oskarża Modiego o współudział w oszustwie, w wyniku którego zdefraudowano dwa miliardy dolarów.

Wcześniej Nirav Modi odpierał wszelkie zarzuty.

Autor: mp / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: AKM Images/Forum, Shutterstock