Żniwo huraganu Niklas, chrzczone paliwo w Polsce. Dziś w TVN24 Biznes i Świat

Ze świata


W środę w TVN24 Biznes i Świat przyjrzymy się ostatnim chwilom lotu niemieckiego airbusa. Sprawdzimy, jakie szkody wyrządził w Europie huragan Niklas i co z jakością paliwa w Polsce.

Ostatnie chwile

"Paris Match" i "Bild" mają nagranie, na którym zarejestrowane są ostatnie sekundy lotu airbusa A320, który w ubiegłym tygodniu rozbił się we francuskich Alpach. Treść nagrania ma potwierdzać ustalenia dokonane na podstawie zapisów znalezionej czarnej skrzynki.

Nagranie zostało odzyskane z telefonu komórkowego, który znaleziono na miejscu katastrofy. Zarejestrowany obraz jest chaotyczny i trudno na nim rozpoznać poszczególnych ludzi, ale krzyk pasażerów potwierdza, że doskonale zdawali sobie sprawę z tego co się dzieje - ocenia "Paris Match". O nowych informacjach ws. katastrofy airbusa powiedzmy w TVN24 Biznes i Świat

Ofiary pogody

Na antenie TVN24 Biznes i Świat także o skutkach szalejącego we wtorek nad Niemcami, Austrią i Szwajcarią huraganu Niklas, który spowodował śmierć pięciu osób. Wiele osób zostało rannych. Wichury sparaliżowały komunikację kolejową i ruch na drogach. Prędkość wiatru przekraczała w porywach 190 kilometrów na godzinę. Trzy osoby zginęły w Niemczech, po jednej w Austrii i Szwajcarii. Największe szkody huragan wyrządził w Niemczech. Usuwanie skutków wichury potrwa wiele dni.

Półmetek

We wtorek premier Ewa Kopacz posumowała pół roku swoich rządów. Oświadczyła, że ty czasie rząd zrealizował 50 proc. obietnic zawartych w expose, w tym dotyczące zwiększenia środków na armię i żłobki. Opozycja skrytykowała rząd m.in. za afery i zaniedbania. W TVN24 Biznes i Świat przyjrzymy się obietnicom Ewy Kopacz i polityczny, ile one kosztują.

Paliwo i jego jakość

W ubiegłym roku Inspekcja Handlowa zakwestionowała poniżej 4 proc. skontrolowanych próbek paliw płynnych. Większość stwierdzonych nieprawidłowości dotyczyła oleju napędowego. Jednak generalnie z kontroli wynika, że jakość paliwa z roku na rok się poprawia. Jak podał w komunikacie UOKiK, z 931 próbek pobranych na wybranych losowo 931 stacjach, norm nie spełniało 3,87 proc., co oznacza minimalną poprawę wobec zeszłego roku, gdy norm nie spełniało 3,92 proc. próbek. Z kontroli wynika, że jakość najlepiej trzyma benzyna - wymaganiom nie odpowiadało 1,89 proc. próbek (w 2013 roku – 2,78 proc.) oraz gaz LPG - losowe kontrole jakości gazu LPG wykazały nieprawidłowości w przypadku 0,98 proc. spośród 408 sprawdzonych próbek (rok wcześniej było to 2,31 proc.).

Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat