Ze świata

Grecja dostanie pomoc. Niemiecki parlament "za"

Ze świata

Grecja dostanie pomoc. Bundestag "za"
TVN24 BiSGrecja dostanie pomoc. Bundestag "za"

Bundestag zatwierdził uzgodnione między Atenami i eurogrupą przedłużenie pomocy finansowej dla Grecji. Za dalszą pomocą zagłosowało 542 parlamentarzystów. Wśród nich byli członkowie rządzącej koalicji CDU/CSU-SPD, a także opozycyjna partia Zielonych.

542 deputowanych było "za", 32 "przeciw", a 13 wstrzymało się od głosu. Cała niższa izba parlamentu składa się z 631 posłów. Głosowanie w Bundestagu było ostatnią przeszkodą parlamentarną, przed formalną akceptacją przedłużenia o cztery miesiące programu pomocowego dla zadłużonej Grecji.

Pozytywny wniosek ws. Grecji

Ministrowie finansów państw strefy euro podjęli we wtorek pozytywną decyzję ws. wniosku Grecji o przedłużenie programu pomocowego dla tego kraju. Eurogrupa poinformowała, że teraz mogą się rozpocząć narodowe procedury zatwierdzające w tej sprawie.

Grecki rząd przesłał Komisji Europejskiej, szefowi eurogrupy Jeroenowi Dijsselbloemowi, Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu i Europejskiemu Bankowi Centralnemu listę planowanych reform gospodarczych.

Był to warunek, pod jakim eurogrupa zgodziła się rozpatrzyć wniosek Aten o przedłużenie wygasającego z końcem lutego programu pomocy finansowej dla Grecji o cztery miesiące. Bez niego Grecy byliby odcięci od międzynarodowych kredytów i znaleźliby się w bardzo trudnej sytuacji finansowej.

Grecja zapowiada w swoim planie zrewidowanie programu prywatyzacji, ale bez rezygnacji z jego celów. Podtrzymała również cel podniesienia pensji minimalnej, nie podając harmonogramu i wysokości podwyżek. Rząd w Atenach zapowiedział też restrukturyzację systemu fiskalnego i zobowiązał się do poprawy systemu zbierania podatków. Grecja zapewniła, że żadne działania podejmowane w celu poprawy sytuacji obywateli nie odbiją się na budżecie kraju.

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami podjętymi w ramach eurogrupy do końca kwietnia lista reform przedstawionych przez Grecję ma zostać jeszcze uzupełniona i doprecyzowana. Dopiero pozytywna ocena przez instytucje realizacji tych uzgodnień pozwoli na wypłatę zaległej raty wsparcia z Europejskiego Funduszu Stabilności Finansowej.

Porozumienie Grecji z Eurolandem
Porozumienie Grecji z EurolandemTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 2.0)

Pozostałe wiadomości