Ze świata

Niemiecki minister oskarża Syrizę: oszukaliście Greków

Ze świata


Niemiecki minister finansów Wolfgang Schäuble oskarża rządzącą w Grecji Syrizę o wprowadzenie w błąd wyborców, obiecując im pozostanie w strefie euro bez przeprowadzenia poważnych reform.

Ostre słowa wypowiedziane przez ministra w wywiadzie opublikowanym w środę, w niemieckim "Bildzie" na pewno nie łagodzą napięcia między Atenami i jej międzynarodowymi kredytodawcami.

Reformy

- Europa opiera się na wzajemnym zaufaniu. Trzeba działać rozsądnie, to jest to, co sprawia, że obecne rozmowy z Grecją są tak męczące - powiedział Schäuble.

Jak wyjaśniał niemiecki minister "w ostatnich wyborach Syrizie udało się wmówić, że istnieje prostszy sposób umożliwiający pozostanie w strefie euro - sposób niewymagający wysiłków reformatorskich".

- Być może nie powinni składać takich obietnic - powiedział Schäuble, dodając, że wielokrotnie próbował znaleźć sposób, który pozwoliłby Grecji stanąć na własnych nogach.

Głos w sprawie trwających negocjacji zabrał także przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz, który zapewnił, że nie ma żadnej walki o władzę między Berlinem a Atenami ponad reformami, ale Grecja ma obowiązek ich przeprowadzenia w stosunku do innych krajów europejskich, które udzieliły jej wsparcia.

- Ateny muszą kontynuować reformy - stwierdził także Schäuble.

Bez porozumienia

Mimo trwających już cztery miesiące rozmów władze Grecji nie zdołały dotąd porozumieć się z MFW i swymi partnerami ze strefy euro w sprawie uwolnienia wynoszącej do 7,2 mld euro pozostałej transzy pomocy, co zapobiegłoby bankructwu państwa. Kredytodawcy domagają się jednak w zamian kontynuowania reform i cięć budżetowych, co Ateny odrzucają. 30 czerwca kończy się przedłużony plan pomocowy dla Aten.

Trojka uzgodniła reformy dla Grecji. Porozumienie coraz bliżej
Trojka uzgodniła reformy dla Grecji. Porozumienie coraz bliżejTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości