Niemiecki eksport na Wschód kuleje. 9 mld euro straty

Ze świata

FlickrNiemiecki biznes ma wspierać działania służące uspokojeniu sytuacji we wschodniej Ukrainie

Konflikt na Ukrainie doprowadził do drastycznego spadku niemieckiego eksportu do krajów Europy Wschodniej - poinformowała w czwartek Komisja Wschodnia Gospodarki Niemieckiej.

Z opublikowanych w czwartek danych wynika, że eksport do Rosji skurczył się w zeszłym roku w porównaniu z rokiem 2013 o 18 proc., a na Ukrainę aż o 33 proc. Wyraźną tendencję spadkową odnotowano także w wywozie towarów do Kazachstanu (- 20 proc.) i na Białoruś (-21 proc.).

Straty spowodowane spadkiem eksportu do tych czterech krajów wyniosły według Komisji Wschodniej 9 mld euro, z czego aż 6,5 mld euro przypada na niezrealizowane zamówienia do Rosji.

Apel o pokój

Prezes Komisji Wschodniej Gospodarki Niemieckiej Eckhard Cordes wezwał do realizacji umowy z Mińska przewidującej wstrzymanie walk i wycofanie ciężkiej broni we wschodniej Ukrainie. Jego zdaniem fiasko tego porozumienia przyspieszyłoby spiralę gospodarczego kryzysu groźnego dla całej Europy Wschodniej. - Nie wolno dopuścić do ponownego zerwania dialogu - ostrzegł Cordes.

Zapowiedział, że niemiecki biznes będzie wspierał działania służące uspokojeniu sytuacji we wschodniej Ukrainie. Wśród inicjatyw wymienił zaplanowaną na kwiecień konferencję "East forum Berlin", która ma być poświęcona kwestii stabilizacji ekonomicznej Ukrainy i tworzeniu wspólnego obszaru gospodarczego z Rosją.

Autor: ToL//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Flickr