Niemcy w tarapatach. Największa gospodarka Europy traci rozpęd

Ze świata

AlterVista/WikipediaBerlin, Niemcy

Wartość produkcja przemysłowej w Niemczech nieoczekiwanie spadła w maju - głoszą najnowsze dane. Największa europejska gospodarka straciła w drugim kwartale, po zaskakująco silnym początku roku. Jak podaje niemieckie Ministerstwo Gospodarki, produkcja zmniejszyła się o 1,3 proc. w ciągu miesiąca.

Niemieckie zamówienia w przemyśle były mniejsze, niż oczekiwali pytani przez agencję Reuters analitycy.W maju spadł o 1,3 proc. i jest to największy miesięczny spadek od niemal 2 lat.

To zła wiadomość zwłaszcza w obliczu referendum w Wielkiej Brytanii dotyczącego przyszłości w Unii Europejskiej. Ekonomiści ostrzegają, że Brexit prawdopodobnie uderzy w niemiecki eksport i zmniejszy tempo wzrostu aż o pół punktu procentowego w przyszłym roku. Jednocześnie wskaźnik, odzwierciedlający produkcję dóbr kapitałowych i przemysłowych za kwiecień, został zrewidowany w dół do 0,5 proc. Początkowo oceniano go na 0,8 proc.

Spadki po dobrym starcie

- Jedno jest jasne już dziś: to produkcja zaważy na wzroście w drugim kwartale - powiedział Alexander Krueger ekonomista w Bankhaus Lampe. Dodał, że na niesatysfakcjonujące wyniki niemieckiej gospodarki wpłynęło również spowolnienie na rynkach wschodzących. - Mimo, że krajowa gospodarka kwitnie, eksport i produkcja przemysłowa słabną - podkreślił Carsten Brzeski, ekonomista ING Banku.

Niemiecka gospodarka wzrosła o 0,7 proc. w pierwszym kwartale 2016 roku - było to najsilniejsze kwartalne tempo od dwóch lat. W drugim kwartale analitycy szacują, że wzrost zwolnił do około 0,3 procent. Natomiast prognozy dotyczące eksportu głoszą, że w 2017 roku sprzedaż niemieckich towarów klientom w Wielkiej Brytanii spadnie o 5 proc.

Zobacz, jak Brexit wpływa na rynek walutowy:

Brexit a rynek walutowy

Autor: PMB//ms / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: AlterVista/Wikipedia