Groźba odwołania kolejnych lotów. Niemieccy piloci Ryanaira chcą strajkować

Ze świata


Niemieccy piloci Ryanaira w przeważającej większości opowiedzieli się za strajkiem, który może pokrzyżować plany pasażerów przewoźnika. Związkowcy domagają się poprawy warunków zatrudnienia i dali czas władzom irlandzkiej linii lotniczej na odpowiedź do 6 sierpnia.

Reuters przypomina, że kierownictwo Ryanaira w ubiegłym tygodniu spotkało się z przedstawicielami związku Vereinigung Cockpit (VC) we Frankfurcie. W rozmowach nie odnotowano jednak postępu, dlatego doszło do głosowania w sprawie strajku, który poparło 96 procent jego uczestników.

Będzie kolejne spotkanie?

Mimo takich wyników związek dał czas przewoźnikowi do 6 sierpnia na złożenie kolejnej oferty. Jak dodano, 8 sierpnia ma się odbyć konferencja prasowa, na której VC poinformuje o dalszych krokach.

"Ryanair grał na czas w negocjacjach od stycznia" - podkreślili przedstawiciele związku w oświadczeniu. "Jeśli sygnał dany w tym głosowaniu nie zostanie poważnie potraktowany, strajki - takie jak w innych krajach europejskich - są nieuniknione" - dodano.

Niemieccy piloci strajkowali już w ubiegłym roku, ale zakłócenia były wówczas ograniczone.

Ryanair odnosząc się do wyników głosowania zaprosił związek na kolejne spotkanie w przyszłym tygodniu. "Wierzymy, że możemy poczynić dalsze postępy, by zawrzeć układ zbiorowy z naszymi pilotami w Niemczech" - oświadczył przewoźnik.

Przegląd zimowego rozkładu

Przypomnijmy, że irlandzkie linie lotnicze Ryanair odwołały ponad 600 lotów w dniach 25-26 lipca. Powodem były strajki personelu kabinowego w Hiszpanii, Portugalii i Belgii. Dodatkowo w lipcu odbyły się trzy strajki zorganizowane przez Irlandzkie Stowarzyszenie Pilotów IALPA.

Szef Ryanaira Michael O'Leary przy okazji publikacji wyników za pierwszy kwartał ostrzegł, że jeśli strajki będą kontynuowane, przewoźnik będzie zmuszony dokonać przeglądu zimowego rozkładu, co w konsekwencji może doprowadzić do ograniczenia liczby samolotów w bazach i redukcji zatrudnienia.

Na początku ubiegłego tygodnia zarząd Ryanaira zatwierdził plan zmniejszenia floty w bazie w Dublinie z 30 do 24 samolotów. Jak dodano, może to pociągnąć za sobą zwolnienie z pracy ponad 100 pilotów i ponad 200 osób personelu kabinowego. Maszyny trafią do Polski i będą do dyspozycji czarterowej spółki Ryanair Sun, która działa nad Wisłą.

Autor: mb / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock