Rejestracja i obowiązkowe prezerwatywy. Prostytutki w Niemczech pod większą ochroną

Ze świata

sxc.huW branży usług seksualnych pracuje w Niemczech od 150 tys. do 700 tys. kobiet.

Bundestag znowelizował w czwartek przepisy mające lepiej chronić prostytutki przed przemocą i wyzyskiem. Kobiety pracujące w tym zawodzie będą musiały się zarejestrować, właściciele domów publicznych będą sprawdzani, a klientów będą obowiązywać prezerwatywy.

Ustawa nakłada na kobiety uprawiające nierząd obowiązek rejestrowania się co dwa lata we właściwym urzędzie oraz wykonywania raz na rok badań zdrowotnych. Dziewczyny w wieku od 18 do 21 roku życia obowiązują krótsze okresy rejestracji i badań. - Nie chcemy prowadzić kobiet za rączkę, lecz tylko lepiej je chronić - powiedziała minister ds. kobiet Manuela Schwesig.

50 tys. euro za brak prezerwatywy

Osoby zamierzające otworzyć dom publiczny będą musiały wystąpić o urzędowe pozwolenie. Wnioskodawcy będą "prześwietlani", by wyeliminować osoby wcześniej karane. W domach publicznych mają obowiązywać minimalne standardy pracy, m.in. oddzielenie pomieszczeń do pracy od pomieszczeń mieszkalnych. Twórcy ustawy zakazali stosowanych w niektórych domach publicznych praktyk polegających na tym, że po uiszczeniu jednej opłaty klient mógł korzystać z usług dowolnej liczby kobiet. Klienci korzystający z usług prostytutek mają obowiązek stosować prezerwatywy. Za naruszenie tego przepisu grozi grzywna w wysokości do 50 tys. euro. Osobom, które świadomie korzystają z usług kobiet zmuszanych do prostytucji, grozi kara pobawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.

Organizacje kobiece protestują przeciwko obowiązkowi rejestracji, zwracając uwagę na niebezpieczeństwo napiętnowania kobiet uprawiających nierząd, szczególnie tych, które mają rodziny i pracują w tym zawodzie sporadycznie. Z szacunków policji wynika, że w branży usług seksualnych pracuje od 150 tys. do 700 tys. kobiet. Większość z nich to dziewczyny z Europy Środkowej i Wschodniej. Z ich usług korzysta codziennie milion klientów. Obroty branży szacowane są na 14 mld euro rocznie.

Francja idzie na wojnę z prostytucją. W jej obronie stają same zainteresowane:

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu