Ze świata

Niemiecka gospodarka hamuje. Wzrost najniższy od pięciu lat

Ze świata

Bogaty jak Niemiec. Obalamy popularny mitTVN24 BiS
wideo 2/4

Produkt Krajowy Brutto Niemiec w 2018 roku wzrósł o 1,5 procent i był to najniższy wzrost od pięciu lat - poinformował we wtorek Federalny Urząd Statystyczny. W dwóch poprzednich latach wzrost ten wynosił 2,2 procent.

Agencja dpa podkreśla, że rok 2018 był dziewiątym kolejnym rokiem wzrostu gospodarczego w Niemczech.

Według Federalnego Urzędu Statystycznego koniunkturę wspierała w ubiegłym roku - podobnie jak w latach poprzednich - konsumpcja indywidualna, ale jej wzrost (o 1 proc.) był wyraźnie wolniejszy niż w trzech poprzednich latach. Dpa pisze, że w zeszłym roku handel zagraniczny nie był czynnikiem stymulującym wzrost gospodarczy. Według wstępnych danych eksport towarów i usług wzrósł o 2,4 proc., czyli był to wzrost wolniejszy niż w latach poprzednich, natomiast import zwiększył się o 3,4 proc.

Problemy niemieckiej gospodarki

Niemiecki przemysł motoryzacyjny ma problemy z wdrażaniem nowego standardu pomiaru emisji i zużycia paliwa WLTP (Worldwide Harmonised Light Vehicles Test Procedure).

W ubiegłym roku musiano z tego powodu ograniczać przez pewien czas produkcję, co odbiło się zwłaszcza na wynikach gospodarczych w trzecim kwartale.

Reuters pisze, że największa gospodarka w Europie boryka się z ochłodzeniem gospodarki globalnej, sporami handlowymi wywołanymi polityką "America First" prezydenta USA Donalda Trumpa oraz ryzykiem opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię bez porozumienia. Federalny Urząd Statystyczny poinformował również, że ubiegły rok był w Niemczech piątym z kolei, w którym wpływy z podatków były większe niż wydatki budżetowe.

Autor: mp//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock