Podnoszą kary dla kierowców za używanie komórki. Wyścigi jak przestępstwo

Ze świata

Zaostrzenie kar dla kierowców. „Dotknie przestępców drogowych”tvn24
wideo 2/4

Kierowcy rozmawiający podczas jazdy samochodem przez telefon komórkowy zapłacą w przyszłości 100 euro zamiast jak obecnie 60 - zdecydowała w piątek druga izba niemieckiego parlamentu Bundesrat.

W przypadku spowodowania przez kierowcę rozmawiającego przez komórkę kolizji związanej z uszkodzeniem mienia mandat może wzrosnąć do 200 euro. Za to wykroczenie nowe przepisy przewidują ponadto dwa punkty karne i zakaz prowadzenia pojazdów przez miesiąc.

Kary za używanie telefonu

Z restrykcjami muszą się też liczyć rowerzyści korzystający podczas jazdy z telefonu komórkowego. Za naruszenie przepisów zapłacą 55 euro zamiast dotychczasowych 25.

Zakaz obejmuje nie tylko telefony, lecz także laptopy i tablety.

Z wyższymi karami muszą się też liczyć kierowcy blokujący dojazd karetek i samochodów policyjnych na miejsce wypadku. Będą karani mandatami w wysokości 200 euro zamiast dotychczasowych 20 euro. W szczególnie ciężkich przypadkach naruszenia przepisów kara może wzrosnąć do 320 euro i być połączona z zakazem prowadzenia pojazdów na okres miesiąca.

Nieustąpienie pojazdom jadącym na sygnale świetlnym lub dźwiękowym będzie karane mandatem w wysokości co najmniej 240 euro i miesięcznym zakazem prowadzenia.

Zaostrzono także klasyfikację dotyczącą organizowania wyścigów na ulicach miast - będzie to traktowane jako przestępstwo, za które grozi do 10 lat więzienia. Kierowca może mieć skonfiskowane auto i prawo jazdy.

Dyskusję wywołała decyzja Bundesratu o zakazie prowadzenia samochodów w burce. Za prowadzenie auta z zasłoniętą - częściowo lub całkowicie - twarzą ma grozić kara 60 euro.

Autor: MS / Źródło: PAP, dw.com

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock