Niemieckie wojsko na zakupach. Śmigłowce za 4 miliardy euro

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Amerykańskie samoloty zwiadowcze nad Ukrainą. Jan Piotrowski o Boeingu RC-135
Amerykańskie samoloty zwiadowcze nad Ukrainą. Jan Piotrowski o Boeingu RC-135TVN24
wideo 2/5
TVN24Amerykańskie samoloty zwiadowcze nad Ukrainą. Jan Piotrowski o Boeingu RC-135

Śmigłowce CH-47 Chinook, produkowane przez amerykański koncern Boeing, zastąpią starzejącą się flotę helikopterów bojowych Sikorsky CH-53 - przekazała niemiecka minister obrony Christine Lambrecht. Bundeswehra zostanie zasilona sześćdziesięcioma maszynami.

- Dzięki tym śmigłowcom wzmocnimy naszą zdolność do współpracy w Europie - powiedziała Lambrecht w Bundestagu, niższej izbie niemieckiego parlamentu.

Jak pisze agencja Reutera, według wcześniejszych danych planistycznych Bundeswehra ma nabyć w latach 2023-2029 od 45 do 60 ciężkich śmigłowców transportowych za około 4 miliardy euro.

CH-47 Chinook w miejsce Sikorsky CH-53

Sikorsky CH-53 to amerykański ciężki śmigłowiec transportowy. Niemieckie wojsko lata na tych maszynach od lat 70. i zamierza wycofać je do roku 2030. Według agencji Reutera wady tych przestarzałych maszyn niemieccy żołnierze odczuli zwłaszcza podczas misji w Afganistanie, gdy CH-53 wymagały wielu prac konserwacyjnych, aby móc operować w powietrzu.

CH-47 Chinook to wielozadaniowy, dwusilnikowy i dwuwirnikowy śmigłowiec o dużym udźwigu. Obecnie jest używany w 16 krajach, poza USA także m.in. w Wielkiej Brytanii, Australii, Grecji, Kanadzie, Włoszech, Izraelu, Japonii.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości