Niemcy tną prognozy dla swojej gospodarki. Pomimo dobrych danych z przemysłu

Ze świata


Zamówienia niemieckiego przemysłu w październiku wzrosły znacznie bardziej niż prognozowano. Pomimo tego Bundesbank ściął prognozy wzrostu dla największej europejskiej gospodarki. Zdaniem szefa niemieckiego banku centralnego zwiększone zamówienia to oznaki, że słabość wkrótce zostanie przezwyciężona.

Zamówienia w przemyśle wzrosły o 2,5 proc. miesiąc do miesiąca. Jak pisze Reuters, to zasługa silnego popytu wewnętrznego w czasie ograniczonego apetytu zagranicznego. Wynik jest o 0,5 pkt. proc. wyższy niż konsensus rynkowy oraz wyższy od najbardziej optymistycznych prognoz, które podawały 1,9 proc.

Jednak w dół

Pomimo tego Bundesbank ściął prognozy wzrostu na 2015 rok do 1 proc. i zmniejszył je dla obecnego roku - do 1,4 proc. z 1,9 proc. (prognozy z czerwca). Zmniejszone zostały też prognozy dla 2016 roku - 1,6 proc.

- Są jednak powody, aby mieć nadzieję, że obecna faza osłabienia okaże się krótkotrwała - oświadczył Jens Weidmann, prezes Bundesbanku.

Dodał, że jeśli ceny ropy pozostaną na tak niskim poziomie przez dłuższy czas, niemiecki PKB może zyskać dodatkowo 0,1-0,2 pkt. proc. w 2015 i 2016 roku.

Ważny budżet

Pod koniec listopada Bundestag uchwalił budżet na 2015 rok. Po raz pierwszy od 45 lat wydatki i przychody państwa są w nim na tym samym poziomie - blisko 300 mld euro.

Największą pozycją przyszłorocznego budżetu będą wydatki resortu pracy i spraw socjalnych - 125,5 mld euro. Prawie 33 mld euro posłowie przeznaczyli na obronność.

Autor: mn/gry / Źródło: Reuters