Niemcy podzieleni ws. pomocy dla Grecji. Dzisiaj zdecyduje Bundestag

Ze świata


Kwestia dalszej pomocy dla Grecji mocno podzieliła niemieckie społeczeństwo. 49 proc. uczestników sondażu dla telewizji ARD uważa, że parlament nie powinien wyrazić zgody na podjęcie przez rząd rozmów o nowym pakiecie pomocowym; 46 proc. popiera negocjacje. Za rozpoczęciem rozmów opowiedzieli się konserwatyści z koalicyjnych partii CDU i CSU. Dzisiaj po godz. 13.00 głosowanie w Bundestagu ws. pomocy dla Aten.

85 proc. ankietowanych uważa, że Grecja będzie skazana przez długi czas na finansową pomoc ze strony UE. Tylko 11 proc. jest zdania, że obecnie dyskutowany program pomocy uzdrowi grecką gospodarkę i pozwoli Grekom na przezwyciężenie kryzysu. Sondaż przeprowadził instytut Infratest dimap na zlecenie pierwszego programu telewizji publicznej ARD.

Głosowanie w Bundestagu odbędzie się w piątek. Przedtem przewidziana jest ponad 3-godzinna debata. Oczekuje się, że parlament zaakceptuje wniosek rządu i wyrazi zgodę na rozpoczęcie rozmów z Atenami.

Przekonali opornych

Jak poinformowali agencję Reutera anonimowi członkowie koalicji, niemieccy chrześcijańscy demokraci z CDU i CSU opowiedzieli się, podczas czwartkowego wewnętrznego głosowania, za rozpoczęciem rozmów na temat przyznania Grecji trzeciej transzy pomocy finansowej.

Kanclerz Angela Merkel i szef klubu parlamentarnego Volker Kauder do późnej nocy z czwartku na piątek przekonywali opornych i niezdecydowanych posłów CDU/CSU, by zmienili zdanie.

Koalicja rządowa dysponuje olbrzymią przewagą w parlamencie - ma 504 mandaty w liczącym 631 miejsc Bundestagu. Za rozmowami z Grecją ma też zagłosować opozycyjna partia Zielonych (63 mandaty).

Państwa strefy euro porozumiały się w poniedziałek, po całonocnych negocjacjach, w sprawie rozpoczęcia negocjacji o nowym programie pomocy dla Grecji. W zamian kraj ten będzie musiał wprowadzić trudne reformy i przekazać majątek do specjalnego funduszu. Łączna wartość nowego programu pomocy dla Grecji ma wynieść od 82 do 86 mld euro. W Niemczech i kilku innych krajach strefy euro zgodę na negocjacje musi wydać parlament.

Grecja zaczyna reformy. Przekona wierzycieli?TVN24 Biznes i Świat

Autor: tol / Źródło: PAP

Raporty: