Niemcy mają zmienić zasady dotyczące maseczek w samolotach

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Samoloty Lufthansy na lotnisku we Frankfurcie
Samoloty Lufthansy na lotnisku we FrankfurcieReuters Archive
wideo 2/2
Reuters ArchiveSamoloty Lufthansy na lotnisku we Frankfurcie

Nakaz noszenia maseczek w samolotach ma obowiązywać do 23 września - przekazał portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND). Dodał, że utrzymać przepis w mocy starał się federalny minister zdrowia Karl Lauterbach (SPD).

Zniesienie tego przepisu zrówna Niemcy z innymi europejskimi krajami - podkreślił RND. Przypomniał też, że z obowiązku noszenia maseczek zrezygnowano parę miesięcy temu w Wielkiej Brytanii, a także we Francji, Belgii czy w Polsce, gdzie osłanianie ust i nosa w publicznych środkach transportu nie jest obowiązkowe.

Niemcy - nowe zasady dotyczące maseczek w samolotach

Pracownicy niemieckich linii lotniczych mieli przyjąć decyzję z ulgą. - Zadowoleni są nasi pracownicy, którzy nie muszą już bawić się w "maseczkową policję". Szczęśliwych jest prawie 300 tysięcy naszych pasażerów dziennie, którzy nie musieli już nosić maseczek nigdzie indziej, ponieważ pozostałe linie lotnicze z nich zrezygnowały - skomentował prezes Lufthansy Carsten Spohr.

Mimo zadowolenia ze strony linii lotniczych minister Lauterbach, który jest lekarzem epidemiologiem, podkreślił, że "maseczki są nadal zalecane, bowiem nie jest to kwestia przepisów, ale rozsądku".

Rzeczniczka Lufthansy wyjaśniła, że "nie ma ogólnego obowiązku przeprowadzania testów wśród pracowników". Jeśli przepisy nie będą obowiązywać, testy dla personelu samolotów pozostaną dobrowolne. - Wszyscy członkowie załogi mają dostęp do szybkich testów na tyle, by móc przeprowadzać je na co dzień. Firma zapewnia również maseczki dla tych pracowników, którzy będą chcieli nadal je nosić - podkreśliła rzeczniczka. Obowiązek przeprowadzania testów nie będzie dotyczył także pasażerów.

Minister zdrowia zaznaczył, że w przypadku wzrostu fali zachorowań jesienią "jako rząd będziemy mogli ponownie wprowadzić obowiązek noszenia maseczek w samolotach". Odrzucił jednak zniesienie obowiązku stosowania maseczek w pociągach i transporcie publicznym, gdzie "ryzyko zakażenia jest znacznie wyższe niż w podróży lotniczej".

W ocenie Niemieckiego Stowarzyszenia Lekarzy ważniejsza od dyskusji o noszeniu maseczek w transporcie publicznym pozostaje debata, dotycząca ponownego uruchomienia kampanii szczepień ochronnych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości