"Niemcy nie pokryją dziury w budżecie UE po Brexicie"

Ze świata

Wikipedia (CC BY SA 2.0) | Cancillería EcuadorNiemcy nie pokryją dziury w budżecie UE po Brexicie

Szef resortu finansów Bawarii Markus Soeder powiedział w czwartek w wywiadzie dla dziennika "Die Welt", że Niemcy nie zgodzą się na wyrównanie z własnych środków dziury w budżecie UE spowodowanej Brexitem. Unia musi zacząć oszczędzać - uważa polityk CSU.

Odpowiadając na pytanie o finansowe skutki Brexitu dla Niemiec, Soeder uznał, że "trudno je w tej chwili policzyć, ale mowa jest o dodatkowych wpłatach w wysokości miliarda euro". - Niemcy muszą uważać, by dotychczasowe brytyjskie zobowiązania finansowe nie zostały po Brexicie po prostu przerzucone na Niemcy i innych płatników netto - zaznaczył bawarski minister finansów.

Czas na oszczędności?

Dziurę budżetową spowodowaną wyjściem Wielkiej Brytanii z UE można jego zdaniem "bardzo prosto" załatać "przez oszczędności". - Budżet unijny jest zbytnio rozdęty - ocenił polityk.

Soeder uważa, że nie wolno pozwolić Włochom na przeforsowanie propozycji "wspólnych długów i wspólnej gwarancji wkładów bankowych" w strefie euro. - Kto chce stabilizować sytuację w Europie poprzez naciskanie na Niemcy, by więcej płaciły, ten na dłuższą metę naraża akceptację dla UE w Niemczech - ostrzegł Soeder.

Jak dodał, "przymykanie oka" przez szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera na zadłużanie się Francji "szkodzi projektowi europejskiemu". - Reguły finansowe obowiązują wszystkich w Europie. Nie istnieją specjalne programy dla państw-przyjaciół - zaznaczył bawarski minister finansów.

Zobacz. Tempo Brexitu

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 2.0) | Cancillería Ecuador