Niemcy nie mają już siły. "Trzeba będzie sięgnąć po młot parowy"

Ze świata


Szef MSW Kraju Saary Klaus Bouillon powiedział w niedzielę, że próby znalezienia rozwiązania problemu imigrantów skończą się prawdopodobnie fiaskiem. Krajom UE, które odmawiają przyjęcia uchodźców, trzeba jego zdaniem, zakręcić kurek z pieniędzmi.

"Doszliśmy w Niemczech do granic naszych możliwości" - powiedział Bouillon w wywiadzie dla niedzielnego wydania dziennika "Tagesspiegel".

"Nie damy rady"

"Musimy bardzo szybko doprowadzić do zdecydowanego ograniczenia liczby imigrantów w porównaniu z rokiem 2015. Nie damy rady przyjąć jeszcze raz miliona osób" - podkreślił polityk CDU.

Zdaniem szefa resortu spraw wewnętrznych Kraju Saary istnieje niebezpieczeństwo, że apele o europejską solidarność w kwestii uchodźców zakończą się niepowodzeniem. "Mówię wyraźnie: dyskusja na ten temat nie może trwać w nieskończoność" - zastrzegł niemiecki polityk. "Jeżeli inne europejskie kraje nie zmienią zdania, trzeba będzie sięgnąć po młot parowy" - ostrzegł.

"Temu, kto depcze prawa człowieka odmawiając przyjęcia rodzin uciekających przed wojną i unika wypełnienia swoich finansowych zobowiązań, zakręciłbym kurek z pieniędzmi" - wyjaśnił Bouillon.

"Tak dalej być nie może"

"W Europie są kraje, która co roku dostają z Brukseli miliardy euro, którym my płacimy, i które postępują obecnie tak, jakby ich to wszystko nie obchodziło. Tak dalej by nie może" - powiedział szef MSW Kraju Saary.

Bouillon wyraził obawę, że na wiosnę liczba imigrantów z Bliskiego Wschodu znów wzrośnie. "Jeżeli do tego dojdzie, to w niemieckim społeczeństwie też kiedyś skończy się cierpliwość. Obawiam się tego" - powiedział.

Niemiecki polityk odrzucił możliwość jednostronnego zamknięcia niemieckiej granicy. "Jak miałoby to funkcjonować? Nie możemy zamknąć granicy liczącej 3,5 tys. kilometrów. Płot nie powstrzyma ludzi" - zaznaczył Bouillon.

Bouillon stoi na czele resortu spraw wewnętrznych w Kraju Saary - jednym z 16 niemieckich krajów związkowych tworzących RFN. Obecnie koordynuje też prace szefów MSW wszystkich landów. Niemieckie kraje związkowe posiadają duże kompetencje w sprawach dotyczących bezpieczeństwa wewnętrznego i uchodźców.

Autor: adso/gry / Źródło: PAP