Amerykański sekretarz niespodziewanie odwołuje wizytę w Niemczech

Ze świata

Europa po wizycie Trumpa: "Z tym prezydentem daleko nie zajedziemy"TVN24 BiS
wideo 2/3

Minister handlu USA Wilbur Ross niespodziewanie odwołał zapowiedzianą na wtorek wizytę w Berlinie, nie podając przyczyn swojej decyzji. Waszyngton krytykuje Berlin za dużą nadwyżkę w handlu zagranicznym.

- Nie wiemy, dlaczego (Ross) odwołał wizytę, dowiedzieliśmy się o tym dopiero późnym wieczorem w poniedziałek - powiedziała minister gospodarki Niemiec Brigitte Zypries dziennikarzom w Berlinie.

Spotkanie z Trumpem

Jak zaznaczyła, jednym z tematów rozmowy miał być krytykowany przez stronę amerykańską import stali z Europy, w tym z Niemiec, do USA. "Szkoda, że nie dojdzie do rozmowy - zauważyła minister.

Dpa pisze, że Ross tłumaczył odwołanie wizyty nagłym spotkaniem z prezydentem USA Donaldem Trumpem.

Stany Zjednoczone w marcu zarzuciły kilku producentom stali dumping. W czerwcu miał zostać przedstawiony raport o tym, czy import stali z UE zagraża narodowemu bezpieczeństwu USA.

Relacje gospodarcze między Niemcami a USA są napięte od objęcia urzędu prezydenta przez Trumpa. Berlin zarzuca Waszyngtonowi protekcjonizm w handlu.

W 2016 roku Niemcy osiągnęły nadwyżkę w handlu zagranicznym w wysokości 253 mld euro. W handlu z USA nadwyżka wyniosła 49 mld euro.

Autor: MS / Źródło: PAP