Niemcy Grecji już nie ufają. Człowiek Merkel: musimy być pewni, że spłacą długi

Ze świata

TVN24 BiSGrecki plan ostatniej szansy

Grecy przekazali w czwartek wierzycielom listę nowych prozpozycji, prosząc jednocześnie o nowy pakt pomocowy. Jeden z najbliższych współpracowników niemieckiej kanclerz ocenił w piątek rano, że ma problem z bezkrytycznym przyjęciem tego co proponuje premier Aleksis Cipras. Decyzja o ewentualnym porozumieniu zapadnie w niedzielę podczas specjalnego unijnego szczytu w Brukseli.

- Musimy być bardzo ostrożni, bo szczerze mówiąc, mam trochę problemów z ufnością. Jakie są różnice między niedzielą a dzisiaj? W niedzielę Grecy głosowali przeciwko propozycji - powiedział w rozmowie z BBC Radio Michael Fuchs, zastępca szefa klubu parlamentarnego CDU.

Dodał, że "musimy upewnić się, że Grecy będą w stanie spłacać zadłużenie. Jeśli takiego zapewnienia nie będzie, to rozmowy nie mają sensu".

Jak napisał na Twitterze Peter Spiegel, dziennikarz "Financial Times", Unia Europejska poinformowała, że nie będzie potrzebny niedzielny szczyt całej UE, jeśli Grecja dojdzie do porozumienia na spotkaniu eurogrupy w sobotę.

Prośba o wsparcie

Premier Grecji Aleksis Cipras zaapelował w piątek do posłów rządzącej Syrizy, aby poparli rządowe propozycje w sprawie pakietu pomocowego przedstawione wierzycielom - poinformował przedstawiciel rządu. - Wszyscy siedzimy w tym razem - mówił podczas spotkania. - Otrzymaliśmy mandat, aby uzyskać lepszą ofertę niż to ultimatum, które dała nam eurogrupa. Nie dostaliśmy mandatu, aby wyciągać Grecję ze strefy euro - powiedział premier Grecji Aleksis Cipras do członków rządzącej partii Syriza.

Dzisiaj parlament ma dać rządowi zielone światło do negocjowania porozumienia ze swoimi kredytodawcami.

Cipras poprosił o szybkie głosowanie w piątek, aby dać rządowi wsparcie w negocjacjach nad dokumentem "Priorytetowe działania i zobowiązania", w którym Ateny zwróciły się do swoich wierzycieli o nowy pakiet pomocowy w wysokości 53,5 mld euro na trzy lata. W zamian Ateny zaproponowały m.in. podwyżkę VAT-u, reformę emerytur i administracji publicznej.

Głosowanie w parlamencie w sprawie tych propozycji odbędzie się w piątek wieczorem. Jak podała agencja Ana, debata ma rozpocząć się o godzinie 14 czasu lokalnego (godz. 13 w Polsce).

Jak poinformował w piątek rzecznik rządzącej partii Syriza, grecki parlament da rządowi mandat do negocjowania z wierzycielami porozumienia "pieniądze za reformy".

Tymczasem grecki minister spraw wewnętrznych Nikos Voutsis powiedział, że jest optymistą w sprawie wywalczenia przez Grecję "dobrego porozumienia", po tym jak Ateny wysłały do swoich wierzycieli propozycję reform.

Sprawdź, co Grecy położyli na stoleTVN24 Biznes i Świat

Autor: tol,mb//gry / Źródło: Reuters

Raporty: