Policzyli obywateli unijnych państw w Niemczech. Polacy na pierwszym miejscu

Ze świata

Niemcy w Polsce. Raport
wideo 2/3

W Niemczech mieszka 4,3 mln cudzoziemców pochodzących z krajów Uni Europejskiej. Najliczniejszą wśród nich grupę stanowią Polacy - jest ich 783 tysięcy - powiedział w piątek w Berlinie wiceszef Federalnego Urzędu Statystycznego DESTATIS Georg Thiel.

Pod względem liczebności Polacy wyprzedzają Włochów (611 tys.), Rumunów (534 tys.) i Greków (348 tys.). W porównaniu z rokiem 2015 liczba obcokrajowców z UE wzrosła o 7 proc. Tendencja wzrostowa widoczna jest szczególnie w przypadku migrantów z krajów wschodnioeuropejskich - zaznaczyła przedstawicielka DESTATIS Susana Garcia Diez.

Z kolei według najnowszych danych polskiego Głównego Urzędu Statystycznego, w Niemczech jest 687 tys. Polaków.

Migracja w Unii Europejskiej

Z 850 tys. Niemców, którzy zdecydowali się na wyjazd do innego kraju UE, 176 tys. wybrało Austrię, 142 tys. Hiszpanię, a Wielką Brytanię 137 tys.

Federalny Urząd Statystyczny opublikował w piątek nowy rocznik statystyczny przedstawiający sytuację kraju na koniec 2016 roku.

Wśród danych dotyczących sytuacji gospodarczej zwraca uwagę rekordowo niski poziom bezrobocia wśród młodych ludzi do 24. roku życia. Stopa bezrobocia w tej grupie wynosi w Niemczech 7 proc. wobec 19 proc. w całej UE.

Pomimo dobrej sytuacji gospodarczej co piąty Niemiec nie mógł sobie pozwolić nawet na tygodniowy wyjazd na urlop. Dotyczy to szczególnie osób wychowujących samotnie dzieci.

Jeśli chodzi o różnice w zarobkach między kobietami a mężczyznami Niemcy nie mają powodów do dumy. Za taką samą pracę, na porównywalnych stanowiskach i przy identycznych kwalifikacjach, kobiety zarabiają 22 proc. mniej niż mężczyźni. Gorzej pod tym względem jest tylko w Estonii i Czechach.

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock