TVN24 Biznes | Ze świata

Słabe dane z niemieckiego przemysłu. "Wciąż daleko do przedpandemicznych szczytów"

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Niemcy wybierają Parlament. Rozmowa z eurodeputowanym niemieckich Zielonych
Niemcy wybierają Parlament. Rozmowa z eurodeputowanym niemieckich ZielonychTVN24
wideo 2/3
TVN24Niemcy wybierają Parlament. Rozmowa z eurodeputowanym niemieckich Zielonych

W Niemczech produkcja przemysłowa w sierpniu spadła o 4,0 procent miesiąc do miesiąca, podczas gdy w poprzednim miesiącu wzrosła o 1,3 procent, po korekcie z +1,0 procent - poinformował w komunikacie Federalny Urząd Statystyczny. Analitycy spodziewali się, że produkcja miesiąc do miesiąca spadnie o 0,5 procent.

Rdr produkcja przemysłowa wzrosła o 1,7 proc., podczas gdy poprzednio wzrosła o 6,0 proc., po korekcie z +5,7 proc. Tu analitycy oczekiwali wzrostu o 5,0 proc.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Produkcja przemysłowa w Niemczech - komentarze ekonomistów

"Produkcja przemysłowa w Niemczech radzi sobie coraz gorzej. W sierpniu spadła o 4 proc. m/m i jest o 9 proc. niższa niż była przed pandemią. Niemieckim firmom mocno doskwierają ograniczenia podażowe, na które w trzecim kwartale narzekało 70 proc. z nich" - napisali ekonomiści PKO BP Research.

"Bardzo słabe dane z niemieckiego przemysłu za sierpień (zamówienia -7,7 proc. m/m, produkcja -4,0 proc. m/m). Dużo w tym kłopotów przemysłu motoryzacyjnego i ograniczeń podażowych, ale też pojawiły się sygnały słabości popytu zagranicznego (Chiny?)" - piszą natomiast eksperci Analiz Pekao.

"Produkcji przemysłowej w Niemczech wciąż daleko do przedpandemicznych szczytów (-10,5 proc. po sierpniu). Kontrast z zamówieniami nie mógłby być większy i takiego rozjazdu pomiędzy zamówieniami i ich realizacją nie widzieliśmy w niemieckich danych nigdy. W pewnym przybliżeniu zaległości produkcyjne w niemieckim przemyśle możemy szacować na 2,5-krotność typowej miesięcznej produkcji. Innymi słowy, niezrealizowane zamówienia wystarczyłyby na 19 (sic!) miesięcy nieprzerwanej produkcji" - wskazano w publikacji Banku Pekao.

Ekonomiści Banku Pekao stwierdzili, że nie wiadomo, jaka część niezrealizowanych zamówień jest wciąż zaległa, a jaka została lub zostanie anulowana. To oznacza, że nie można oczekiwać szybkiego wzrostu produkcji niemieckiego przemysłu po tym, jak zostaną rozwiązane problemy podażowe.

"Sierpniowy odczyt produkcji przemysłowej oznacza, że w III kwartale łączna produkcja przemysłu i budownictwa spadnie o 1,9 proc. kw/kw, co będzie najgorszym wynikiem od wiosny zeszłego roku. Implikuje to w najlepszym wypadku stagnację PKB w III kwartale, a z dużym prawdopodobieństwem – niewielki spadek niemieckiego PKB w ujęciu kw/kw" – prognozują ekonomiści Pekao.

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości