Niemiecki biznes cierpi przez sankcje. "Rekordowy regres w handlu z Rosją"

Ze świata

sxc.huc41fb8f8-e248-11e3-80ed-0025b511226e

Niemiecki eksport do Rosji spadł w styczniu o 35 proc. w porównaniu ze styczniem 2014 roku - podał we wtorek Federalny Urząd Statystyczny. Spadek eksportu na Ukrainę był jeszcze większy - o 40 proc. Biznes niemiecki domaga się uregulowania konfliktu z Rosją.

Wartość niemieckiego eksportu do Rosji w styczniu 2015 roku wyniosła 1,44 mld euro; rok wcześniej Niemcy wyeksportowały do tego kraju towary za 2,22 mld euro. Eksport na Ukrainę skurczył się w tym samym czasie z 321 mln euro do 194 mln euro. Przewodniczący Komisji Wschodniej Niemieckiej Gospodarki Eckhard Cordes powiedział, że rekordowy regres w handlu z Rosją jest dowodem na to, iż niemiecko-rosyjskie relacje gospodarcze wystawione zostały na ciężką próbę. - Kryzys polityczny spowodowany konfliktem na Ukrainie uderzył w gospodarkę i wzajemne stosunki gospodarcze - podkreślił niemiecki biznesmen. Jego zdaniem dane statystyczne powinny być dla polityki sygnałem, iż należy wzmocnić dyplomatyczne wysiłki w celu rozładowania napięć.

Niemiecki biznes nie chce sankcji

Zdaniem Cordesa nie można liczyć na poprawę sytuacji w najbliższym czasie. Jak wyjaśnił, wcześniejsze zamówienia zostały zrealizowane, a zawarcie nowych umów jest trudne ze względu na słabość rosyjskiej waluty i sankcje gospodarcze. - Firmy rosyjskie mają utrudniony dostęp do kredytów, zaś firmy niemieckie zwlekają z decyzjami o inwestycjach - powiedział Cordes. Dane statystyczne za styczeń potwierdzają niekorzystne tendencje w relacjach gospodarczych między Niemcami a Rosją widoczne już w zeszłym roku. W całym roku 2014 niemiecki eksport do Rosji spadł w porównaniu z rokiem 2013 o 18 proc., a na Ukrainę aż o 33 proc. Wyraźną tendencję spadkową odnotowano także w wywozie towarów do Kazachstanu (-20 proc.) i na Białoruś (-21 proc.). Straty spowodowane spadkiem eksportu do tych czterech krajów wyniosły według Komisji Wschodniej 9 mld euro, z czego aż 6,5 mld euro przypada na niezrealizowane zamówienia do Rosji. Niemiecki biznes był przeciwny sankcjom gospodarczym wobec Rosji, zaakceptował jednak w końcu restrykcje podjęte przez Unię Europejską.

Ceny rosną, pensje spadają. Zobacz, jak biednieje RosjaTVN24 Biznes i Świat

Autor: km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu