Największy niemiecki bank planuje restrukturyzację. Tysiące pracowników ma stracić pracę

Ze świata

TVN24 BiSNiemcy krajem niskich płac

Deutsche Bank planuje dużą redukcję zatrudnienia do końca 2022 roku. Ma to związek z restrukturyzacją koncernu, który od wielu lat ma kłopoty z rentownością.

W ciągu najbliższych trzech lat pracę w Deutsche Bank może stracić około 18 tys. osób - poinformował koncern w niedzielę po posiedzeniu rady nadzorczej. Największy niemiecki bank zatrudnia obecnie około 91,5 tys. pracowników na całym świecie (z czego 41,5 tys. w samych Niemczech). Do 2022 roku liczba ta ma spaść do 74 tys. Restrukturyzacja będzie kosztować 7,4 mld euro.

Odszkodowania i kryzys wizerunkowy

Zwolnienia dotkną przede wszystkim segment działalności koncernu, który przynosi mu największe straty - bankowość inwestycyjną. Zmiany mają też objąć dział obsługujący klientów korporacyjnych.

Decyzja o radykalnych krokach mających uzdrowić firmę jest konsekwencją fiaska rozmów na temat fuzji z Commerzbankiem pod koniec kwietnia bieżącego roku. Na połączeniu zależało wicekanclerzowi i ministrowi finansów Olafowi Scholzowi (SPD), który uważa, że należy wzmocnić niemiecki sektor bankowy, gdyż tylko wtedy będzie on w stanie konkurować z globalnymi graczami.

Po dokładnej analizie zarządy obu banków doszły jednak do wniosku, że fuzja "nie przyniosłaby wystarczającej wartości dodatkowej".

Deutsche Bank ma kłopoty od wielu lat. W 2008 roku był on zaangażowany na dużą skalę w handel instrumentami pochodnymi, co było jedną z przyczyn wybuchu kryzysu finansowego. W konsekwencji instytucja wciąż płaci odszkodowania i walczy z kryzysem wizerunkowym. W 2018 roku udało mu się jednak odnotować zysk po trzech latach strat.

Autor: kz / Źródło: PAP