Gigantyczny wzrost wypłat zasiłków w Niemczech. Polacy korzystają

Ze świata

ShutterstockNiemiecki budżet przeznaczył od stycznia do grudnia br. na zasiłki dla dzieci 32 mld euro

Niemiecki budżet przeznaczył od stycznia do grudnia br. na zasiłki dla dzieci 32 mld euro, z czego 470 mln euro na dzieci, które nie przebywają z rodzicami w Niemczech, lecz pozostały w kraju swego pochodzenia na terenie UE - podał dziennik "Bild".

Z danych Federalnej Agencji Pracy, do których dotarł "Bild", wynika, że w listopadzie tego roku niemieckie świadczenia wypłacono dla 185 149 dzieci bez niemieckiego obywatelstwa, mieszkających w innym niż Niemcy kraju UE. W listopadzie 2015 roku zasiłki wypłacono dla 120 tys. dzieci, co oznacza wzrost o 54 proc. w ciągu jedenastu miesięcy. Największą grupę beneficjentów stanowią Polacy, Rumuni, Chorwaci i Czesi.

Obniżenie zasiłków

Wicekanclerz Niemiec Sigmar Gabriel wezwał w sobotę do obniżenia zasiłków na dzieci obywateli krajów UE, jeżeli nie mieszkają one razem z rodzicami w Niemczech, lecz w kraju ojczystym. "Jeżeli dziecko nie mieszka u nas, lecz w kraju swego pochodzenia, to wysokość zasiłku powinna być taka, jak w jego ojczyźnie" - powiedział Gabriel, który kieruje współrządzącą w Niemczech partią SPD, a ponadto jest ministrem gospodarki. - W Europie istnieje prawo do migracji w celu podjęcia pracy, ale nie istnieje prawo do migracji w celu pobierania zasiłków bez pracy - powiedział Gabriel. Rządząca w Niemczech koalicja CDU/CSU i SPD zapowiedziała w lutym, że będzie w tej sprawie wzorowała się na Wielkiej Brytanii. Propozycję Gabriela skrytykowali jako "populizm" politycy partii opozycyjnych - Zielonych i Lewicy. Poparcie wyraziła natomiast bawarska CSU.

Świadczenia w Niemczech

Obecnie dzieci do 18. roku życia - nawet te, które nie przebywają z rodzicami z Niemczech - mają prawo do pełnego świadczenia, wynoszącego od 1 stycznia 2017 r. 192 euro miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko. Na trzecie dziecko przysługuje zasiłek w wysokości 198 euro, a na czwarte 223 euro.

Media, w tym "Frankfurter Allgemeine Zeitung", skorygowały wcześniejszą informację o 5,9 mld euro, podaną w internecie za "Bildem".

Zobacz rozmowę o programie Rodzina 500 plus. Gościem "Bilansu" w TVN24 BiS był wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk (12.12.2016):

Marczuk o dezaktywizacji kobiet z powodu 500 plus

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock