To rozwiązanie zrobiło w Niemczech furorę. Wraca od maja z nową ceną

Autor:
kris/ams
Źródło:
Deutche Welle
Bilet miesięczny za 49 euro na transport w Niemczech
Bilet miesięczny za 49 euro na transport w NiemczechTVN24 BiS
wideo 2/3
TVN24 BiSBilet miesięczny za 49 euro na transport w Niemczech

Bilet miesięczny w transporcie lokalnym na terenie całych Niemiec ma wrócić od maja. Jego cena będzie wynosić 49 euro - poinformował portal Deutsche Welle.

Bilet za 49 euro (Deutschlandticket) to następca biletu za 9 euro, który sprzedał się latem w ponad 50 mln egzemplarzy. Obowiązywał od czerwca do sierpnia. Posiadacze biletu mogli podróżować wszystkimi autobusami, tramwajami, pociągami metra w całych Niemczech - niezależnie od tego, czy są one obsługiwane przez Deutsche Bahn czy innych operatorów. Tak ma też być z nowym biletem za 49 euro.

Bilet za 49 euro na całe Niemcy

- Bilet zostanie wprowadzony 1 maja - zapowiedział cytowany przez DW Oliver Krischer (Zieloni), minister transportu Nadrenii Północnej-Westfalii.

Bilet miesięczny za 49 euro na transport w Niemczech
Bilet miesięczny za 49 euro na transport w NiemczechTVN24 BiS

Bilety będzie można kupować od kwietnia - przedsiębiorstwa transportowe już potwierdziły, że będzie to technicznie możliwe. Ustalane są ostatnie szczegóły. Planowane jest też obniżenie kosztów biletów pracowniczych (Job-Ticket). To ważny krok we wspieraniu mobilności przyjaznej dla klimatu przekazał Krischer.

Bilet za 49 euro miał obowiązywać od początku roku, ale rząd i landy nie mogły się porozumieć ws. niektórych przepisów. Minister transportu Volker Wissing forsował bilet cyfrowy, a niektóre landy chciały oferować również papierowe. Przed wdrożeniem biletu trzeba też uzyskać zgodę Komisji Europejskiej (KE) i uzupełnić ustawę o regionalizacji kolei. Wdrożenie biletu to zadanie związków i spółek transportowych, które są zobowiązane także do przestrzegania prawa w swoich landach - wyjaśnił portal.

Przed wdrożeniem biletu trzeba ponadto uzyskać zgodę Komisji Europejskiej i uzupełnić ustawę o regionalizacji kolei. Wdrożenie biletu to zadanie związków i spółek transportowych, które są zobowiązane także do przestrzegania prawa w swoich landach.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: Deutche Welle

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości