Ukraina chce do Europy. Ale umowa handlowa nie ma uderzać w Rosję

Ze świata

Niemiecko-ukraińska konferencja gospodarcza w Berlinie

- Handlowa część umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a Unią Europejską nie jest skierowana przeciwko Rosji - powiedziała niemiecka kanclerz Angela Merkel w piątek, podczas inauguracji niemiecko-ukraińskiej konferencji gospodarczej w Berlinie.

Merkel podkreśliła, że Niemcom zależy, by "Ukraina miała dobre stosunki gospodarcze z Unią Europejską, Niemcami, ale jednocześnie także z Rosją". Apelowała, by Ukraina kontynuowała reformy gospodarcze, zwalczała korupcję i zmniejszała wpływ oligarchów. Zadeklarowała, że Niemcy są gotowe na inwestycje na Ukrainie.

Ukraina: potrzebujemy pomocy Niemiec

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk powiedział, że na Ukrainie w ostatnich miesiącach odnotowuje się początek wzrostu gospodarczego. Dodał jednak, że jego kraj potrzebuje ze strony Niemiec pomocy we wdrażaniu reform. Niemiecko-ukraińska wymiana handlowa wynosiła w ubiegłym roku 5,2 mld euro. Zdaniem agencji dpa (Deutsche Presse-Agentur) jej poziom był poniżej możliwości. Agencja wskazuje, że warunkiem rozszerzenia relacji gospodarczych między tymi państwami jest konsekwentne podążanie za kursem reform przez ukraiński rząd.

Autor: ag / Źródło: PAP, tvn24bis.pl