Chowają się w szafach i nocują nielegalnie. IKEA: nie możemy się na to zgodzić

Ze świata

ShutterstockAmatorzy "nocowania" w Ikei m.in. skaczą po sklepowych łóżkach

Sieć sklepów z meblami Ikea ma problem z nastolatkami, którzy - bez wiedzy obsługi - urządzają sobie nocowanie na terenie sklepu. Poszukiwacze nocnych, nielegalnych przygód znaleźli się w wielu krajach, również w Polsce. Powtarzająca się strategia to ukrycie się w szafie i przeczekanie, aż obsługa zamknie sklep. Nie dla wszystkich dobrze się to skończyło.

IKEA podkreśla, że nie są to zaplanowane działania promocyjne firmy. Tylko w tym roku 10 osób schowało się na noc w sklepach Ikei, w różnych częściach świata.

Takie przypadki zdarzały się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Japonii, Australii, a także Polsce - w Krakowie.

Ostatni przypadek to dwie czternastolatki, które zostały przyłapane na nocowaniu w sklepie w Jonkoping, mieście w południowej Szwecji.

Relacja w internecie

Do popularności tego procederu przyczyniło się dwóch Belgów, którzy w sierpniu opublikowali na Youtubie relację ze swego nocnego pobytu w sklepie.

Filmik dokumentujący ich wyczyn doczekał się 1,7 miliona odsłon. Widać na nim na przykład jak autorzy nagrania skaczą po sklepowych łóżkach. Śmiałkowie spędzili w szafie trzy godziny, by obsługa nie wyprosiła ich podczas zamykania sklepu.

Jednak w przeciwieństwie do czternastolatek w Szwecji, nie zostali złapani i po przeczekaniu kilku kolejnych godzin w szafach, wyszli ze sklepu po jego otwarciu.

Wezwano policję

Ikea postanowiła nie występować o ukaranie nastolatków w Jonkoping, ze względu na ich młody wiek, ale dwie dziewczyny, które zostały przyłapane na tym samym zachowaniu w szwedzkim Malmo w październiku, nie miały już tyle szczęścia.

Wedle informacji szwedzkiego dziennika "Sydsvenskan" piętnastolatki, które również schowały się w szafach, bały się, że opuszczając je włączą alarm. Nad ranem znalazła je obsługa i zawiadomiła policję.

Polska wersja

Podobny przypadek miał miejsce również w naszym kraju. Polski oddział Ikei potwierdza, że i u nas znaleźli się nocni poszukiwacze przygód.

- We wrześniu w sklepie Ikea w Krakowie nocowało dwóch blogerów – ich video relacja jest na Youtubie - przyznała specjalistka ds. komunikacji korporacyjnej firmy Teresa Teleżyńska.

Podkreśliła, że sklep nie akceptuje tego typu zachowań.

- Mimo że (video relacja - red.) ma bardzo pozytywną wymowę i ogromnie nas cieszy, że ludzie aż tak lubią nasze meble i nasze sklepy, że są gotowi w nich nocować, nie wspieramy tego rodzaju akcji. W nocy w sklepie przeprowadzamy wiele prac technicznych, czy naprawczych i ze względu na kwestie bezpieczeństwa nie możemy zgodzić się na to, żeby klienci nocowali w sklepie - oświadczyła.

Zobacz: Anna Pawlak-Kuliga o swojej karierze w Ikea Polska (film z 17.08. 2016)

Anna Pawlak-Kuliga o swojej karierze w Ikea Polska

Autor: azb//ms / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock