Globalny niedobór cukru. Ceny pójdą mocno w górę

Ze świata

ShutterstockW sezonie 2016-17 światowe zużycie surowego cukru przewyższy produkcję o 4,95 mln ton

Globalny niedobór cukru w następnym sezonie będzie większy niż wcześniej oczekiwano - twierdzą naukowcy z Green Pool Commodity. Wszystko przez susze w Azji, wywołane przez El Nino.

W sezonie 2016-17 światowe zużycie surowego cukru przewyższy produkcję o 4,95 mln ton - poinformowała w raporcie australijska firma. To aż o 19 proc. więcej niż w styczniowej prognozie. Po pół dekady nadwyżki, świat zmierza do drugiego z rzędu rocznego deficytu.

Mniej deszczu

Susza niszczy uprawy w Indiach, Tajlandii i Chinach. Podobnie ma być w następnym sezonie. W Indiach, drugim co do wielkości producencie cukru, mniejsza niż zazwyczaj ilość monsunowych deszczy, ograniczyła plony.

Perspektywy zmniejszenia dostaw sprawiły, że w tym roku ceny cukru poszybowały w górę. Kontrakty w Nowym Jorku wspinają się na najwyższy poziom od października 2014 roku. "Susze wywołane przez El Nino wpłynęły na wiele upraw trzciny cukrowej w Azji i zmniejszyły ogólną produkcję" - poinformowało Green Pool. Susza oznacza też mniej posadzonych nasion, gorsze zdrowie roślin i ich mniej dbałą uprawę.

Green Pool zwiększył również swój szacunek dla niedoboru cukru w sezonie 2005-16. Firma prognozuje teraz deficyt w wysokości 6,65 mln ton. Wcześniejsza prognoza mówiła o 4,14 mln ton.

Autor: tol / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock