Nie będzie bankowej megafuzji. Zbyt duże ryzyko i koszty

Ze świata

Minister gospodarki i energii Niemiec o ewentualnej fuzji Deutsche Bank i Commerzbanktvn24
wideo 2/3

Deutsche Bank i Commerzbank, dwa największe banki w Niemczech, zrezygnowały w czwartek z rozmów dotyczących fuzji - poinformował Reuters. Na połączenie naciskał niemiecki rząd.

Negocjacje były prowadzone przez niemal sześć tygodni. Decyzja o rezygnacji z rozmów nastąpiła w czwartek po spotkaniu dyrektora generalnego Deutsche Banku Christiana Sewinga z jego odpowiednikiem w Commerzbanku Martinem Zielke.

Zbyt duże ryzyko

Obaj szefowie stwierdzili, że fuzja nie przyniosłaby wystarczających korzyści, aby zrównoważyć ryzyko i koszty połączenia. Umowie sprzeciwiały się związki zawodowe, które obawiały się zwolnienia nawet 30 tys. pracowników. Alarm podnosili również inwestorzy oraz organy regulacyjne.

- Fuzja byłaby niezwykle skomplikowanym i długotrwałym przedsięwzięciem. Ostatecznie z tego powodu z połączenia zrezygnowano - powiedział Ingo Speich, szef działu zrównoważonego rozwoju i ładu korporacyjnego w Deka Investment, który posiada udziały w obu bankach. Dodał, że teraz obie instytucje muszą pilnie zająć się swoimi strategiami.

Obecnie obie korporacje zatrudniają około 133 tys. osób. Jak donosi Reuters pracownicy obu banków, wiadomość o zakończeniu rozmów, przyjęli z zadowoleniem. Przedstawiciele niemieckiego rządu, z wicekanclerzem i ministrem finansów Olafem Scholzem (SPD) na czele, forsowali połączenie, aby stworzyć narodowego czempiona bankowości i zakończyć pytania dotyczące przyszłości obu banków, które od czasów kryzysu finansowego walczą o poprawę swojej sytuacji.

Scholz przekonywał, że należy wzmocnić niemiecki sektor bankowy, gdyż tylko wtedy będzie on w stanie konkurować z globalnymi graczami i będzie mógł zapewnić finansowanie dla rodzimych firm. Fuzja doprowadziłaby do powstania banku z aktywami o wartości niemal 1,8 biliona euro.

Kondycja obu gigantów pozostawia wiele do życzenia. Deutsche Bank znalazł się w pierwszej dziesiątce rankingu firm przynoszących największe straty akcjonariuszom w 2018 roku. Z klasyfikacji przygotowanej przez niemieckie stowarzyszenie akcjonariuszy DSW wynika, że papiery koncernu straciły na wartości 56 proc.

W czwartek Deutsche Bank opublikował wstępne wyniki finansowe, z których wynika, że w pierwszym kwartale osiągnie zysk netto w wysokości około 200 milionów euro. Analitycy spodziewali się zysku niższego o 29 mln euro.

Reuters informuje, że Deutsche Bank będzie zmuszony teraz do wprowadzenia bardziej radykalnych zmian takich jak cięcia w amerykańskim banku inwestycyjnym, co zalecały organy regulacyjne i niektórzy więksi inwestorzy.

Zakończenie negocjacji może teraz otworzyć drzwi dla innych europejskich banków, chętnych na przejęcie Commerzbanku. Zainteresowanie jego kupnem wyraziły ponoć UniCredit z Włoch o holenderski ING. Nie jest jednak jasne, czy niemiecki rząd, który posiada 15 proc. udziałów w banku, zaakceptowałby taką transakcję.

Działalność w Polsce

Oba banki są obecne w Polsce. Commerzbank jest głównym akcjonariuszem mBanku, natomiast Deutsche Bank - którego część przejął niedawno Santander Bank Polska - kontynuuje działalność wyłącznie w zakresie bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej, a także detalicznych kredytów hipotecznych w walutach obcych.

Autor: tol / Źródło: Reuters, CNN