Ktoś rozdzieli Irlandię? Londyn ma plan

Ze świata

Brexitowa oferta dla migrantów. Komentarze ekspertówTVN24BiS /
wideo 2/3

Brytyjski rząd przedstawi w środę swoje plany dotyczące relacji pomiędzy Irlandią Północną a Irlandią po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, podkreślając sprzeciw wobec przywrócenia fizycznej granicy i kontroli celnej pomiędzy krajami. "Publikacja planów dotyczących przyszłych relacji pomiędzy Irlandią Północną a Irlandią odpowiada na wezwania Dublina o większą klarowność w podejściu Londynu do negocjacji" - ocenił w środę irlandzki rząd.

"Premier oraz minister spraw zagranicznych i handlu domagali się większej klarowności dotyczącej planów brytyjskiego rządu do negocjacji i pod tym względem publikacja tego nowego dokumentu jest pomocna i dochodzi do niej w odpowiednim momencie" - napisano w oświadczeniu przed zaplanowaną na południe oficjalną publikacją brytyjskiego dokumentu.

Istotne kwestie

Rząd w Dublinie z zadowoleniem przyjął również fakt, że Downing Street zidentyfikowało szereg szczególnie istotnych kwestii, w tym m.in. konieczność zachowania wspólnej strefy podróżowania (Common Travel Area, CTA), zabezpieczenia zapisów porozumienia wielkopiątkowego z 1998 roku i uniknięcia tzw. twardej granicy pomiędzy Irlandią Płn. a Irlandią. "Ochrona procesu pokojowego jest niezwykle istotna" - podkreślono, dodając, że "nie może się on stać elementem negocjacji". Zgodnie z oświadczeniem, irlandzki rząd "podejmie się szczegółowej analizy tego dokumentu wraz z opublikowanymi we wtorek propozycjami dotyczącymi przyszłych porozumień celnych", a następnie przekaże swoje uwagi Komisji Europejskiej oraz grupie negocjacyjnej, na której czele stoi Michel Barnier, a także pozostałym państwom członkowskim UE.

Nie będzie powrotu do przeszłości

Brytyjski rząd przedstawi w środę swoje plany dotyczące relacji pomiędzy Irlandią Północną a Irlandią po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, podkreślając opozycję wobec przywrócenia fizycznej granicy i kontroli celnej pomiędzy krajami. W przesłanej europejskim mediom, w tym PAP, zapowiedzi dokumentu podkreślono, że rząd w Londynie wypowie się przeciwko "jakiejkolwiek fizycznej infrastrukturze granicznej", która "byłaby powrotem do przeszłości i jest kompletnie nieakceptowalna dla Wielkiej Brytanii". Jak zaznaczono, szczegółowe rozwiązania dotyczące granic pomiędzy Irlandią Północną a Irlandią, która jest członkiem Unii Europejskiej, zostaną przygotowane po tym, jak ustalona zostanie polityka celna, która będzie obowiązywać pomiędzy Wielką Brytanią a wspólnotą po Brexicie i wygaśnięciu okresów przejściowych. Stanowisko rządu, które zostanie przedstawione w środę w południe, zakłada także zachowanie wspólnej strefy podróżowania (Common Travel Area, CTA) pomiędzy krajami, a także powiązanych z nią specjalnych praw obywateli Wielkiej Brytanii i Irlandii, np. związanych ze swobodą przemieszczania się po obu krajach i braku obowiązku uregulowania statusu imigracyjnego po Brexicie. W dokumencie znajdą się także zapewnienia dotyczące zabezpieczenia ustaleń wchodzących w skład porozumienia wielkopiątkowego z 1998 roku, które zakończyło trwający 30 lat krwawy konflikt między katolikami a protestantami w brytyjskim Ulsterze. Rząd w Londynie zaznaczył, że "obie strony (negocjacji) muszą wykazać się elastycznością i wyobraźnią, jeśli chodzi o kwestię granicy w Irlandii Północnej".

Kolejna runda negocjacji

Środowy dokument dotyczący Irlandii Północnej jest drugim z dwunastu, których publikację w najbliższych tygodniach planuje brytyjski rząd w ramach trwających negocjacji o wyjściu kraju z Unii Europejskiej. Trzecia runda negocjacji w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zaplanowana jest na koniec miesiąca. Wielka Brytania rozpoczęła proces wyjścia z Unii Europejskiej w marcu br. i powinna opuścić Wspólnotę do końca marca 2019 roku.

Autor: tol/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock