Gigantyczna akcja. Nestle zniszczy makaron wart 50 mln dolarów

Ze świata

CC by SA FlickrKoncern Nestle rozpoczął w czerwcu wycofywanie makaronu instant Maggi ze sprzedaży w Indiach

50 mln dolarów będzie kosztować zniszczenie partii makaronów błyskawicznych marki Maggi, których sprzedaży zakazano w Indiach - poinformował koncern Nestle. Według indyjskiej służby kontroli żywności (FSSAI), makaron był groźny dla zdrowia, ze względu na zbyt wysoki poziom ołowiu. Koncern zaprzecza tym zarzutom.

FSSAI nakazała szwajcarskiemu koncernowi zaprzestanie produkcji i wycofanie z dystrybucji dziewięciu nowych odmian makaronu błyskawicznego Maggi, który uznano za niebezpieczny dla zdrowia, ponieważ w przebadanych w różnych indyjskich stanach próbkach wykazano przekroczenie dopuszczalnego poziomu ołowiu.

Szwajcarski koncern kwestionuje ten zakaz. Poinformował, że już skierował sprawę zakazu sprzedaży do sądu w Bombaju. Zaczął już jednak akcję wycofywania towaru z rynku.

Nestle podał dziś, że wycofany makaron zostanie zniszczony, a jego łączna wartość sięga 50 mln dolarów. To jednak nie wszystko. "Będą dodatkowe koszty do uwzględnienia, takie jak transport do punktów utylizacji czy sam koszt utylizacji, dlatego ostateczna kwota będzie potwierdzona w późniejszym terminie" - poinformował koncern.

Marka Maggi, w Indiach obecna od trzech dziesięcioleci, ma 80 proc. udziału w tamtejszym rynku makaronów błyskawicznych.

Autor: mb / Źródło: BBC

Źródło zdjęcia głównego: CC by SA Flickr