Nestle skierował do sądu sprawę wycofania z obrotu makaronu

Ze świata

sxc.huIndyjski oddział Nestle'a domaga się sądowej rewizji decyzji wydanej przez Administrację

Szwajcarski koncern spożywczy Nestle poinformował w czwartek w komunikacie, że skierował do sądu w Bombaju sprawę zakazu sprzedaży w całych Indiach swojego popularnego makaronu błyskawicznego, który jakoby miał być zanieczyszczony ołowiem.

Indyjski oddział Nestle'a domaga się sądowej rewizji decyzji wydanej przez Administrację ds. Żywności i Leków (FDA) stanu Maharasztra i Zarząd Bezpieczeństwa Żywności i Standardów Indii (FSSAI).

Według indyjskiej telewizji NDTV Sąd Najwyższy w Bombaju, do którego Nestle skierował swój wniosek, podał, że rozpatrzy sprawę w piątek.

Zakaz sprzedaży

FSSAI nakazała szwajcarskiemu koncernowi zaprzestanie produkcji i wycofanie z dystrybucji dziewięciu nowych odmian makaronu błyskawicznego Maggi, który FSSAI uznała za niebezpieczny dla zdrowia, ponieważ w przebadanych w różnych indyjskich stanach próbkach wykazano przekroczenie dopuszczalnego poziomu ołowiu.

Ponadto Nestle naruszył przepisy jeszcze w dwóch sprawach: wprowadzającego w błąd oznakowania odnośnie kontrowersyjnego dodatku do żywności, jakim jest glutaminianu sodu (MSG) - wzmacniacz smaku, oraz wprowadzając do obrotu bez urzędowego świadectwa dopuszczenia inny produkt firmy.

Nestle ogłosił jeszcze przed zakazem, że dobrowolnie wycofuje się ze sprzedaży tych produktów i zobowiązał do usunięcia opakowania z brakiem informacji o MSG, który w Unii Europejskiej jest klasyfikowany jako dodatek E621 i zasady jego używania są ściśle ustalone.

Czekają na decyzję sądu

Dystrybutor podał w czwartek, że "będzie kontynuować wycofywanie makaronu Maggi", bez czekania na decyzje sądu w Bombaju.

Według dyrektora szwajcarskiego koncernu Paula Bulckego, który tydzień temu odwiedził Indie, by załagodzić makaronowy kryzys, makaron nadaje się do spożycia.

Nestle wyjaśniła również, że nie stosuje MSG w swoich produktach marki Maggi w Indiach, ale jednak glutaminian mógł się w nich znaleźć w sposób naturalny razem z ich składnikami.

Marka Maggi, w Indiach obecna od trzech dziesięcioleci, ma 80 proc. udziału w tamtejszym rynku makaronów błyskawicznych, które zdobyły sobie wielką popularność wśród Indusów opuszczających dom za pracą lub studiami.

Autor: /gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu