Polska, słodkości i Brexit. "Te fabryki powinny eksportować czekoladę, a nie miejsca pracy"

Ze świata


Brytyjska filia szwajcarskiego koncernu Nestle poinformowała we wtorek, że zlikwiduje około 300 miejsc pracy w czterech fabrykach w Wielkiej Brytanii i przeniesie do Polski produkcję batonów czekoladowych Blue Riband. Decyzję firmy skrytykowały związki zawodowe.

Firma Nestle, która ma zasięg międzynarodowy, poinformowała w komunikacie, że decyzję tę podjęto, by brytyjskie zakłady koncernu "działały w sposób bardziej efektywny" i były w stanie zachować konkurencyjność "w szybko zmieniającym się otoczeniu".

Brytyjski związek zawodowy GMB, zrzeszający pracowników z niemal wszystkich sektorów gospodarki ogłosił, że to, iż Nestle przenosi produkcję słynnej brytyjskiej marki do Polski "jest to absolutnie nie do zaakceptowania".

- Rząd musi zacząć działać, zanim będzie za późno i zapewnić w tej sytuacji gwarancje (zatrudnienia) milionom pracowników w całym kraju. To jest zaledwie wierzchołek góry lodowej, jaką jest Brexit - powiedział sekretarz generalny GMB Tim Roache.

- Te fabryki powinny eksportować czekoladę, a nie miejsca pracy - dodał.

Nestle wyjaśnia w komunikacie, że decyzje o redukcji zatrudnienia dotyczą zakładów w Yorku, Fawdon, Halifaksie (na północy i północnym-wschodzie Anglii) oraz Girvan (na południu Szkocji).

Koncern zapowiada, że przez 45 dni prowadzić będzie konsultacje ze związkami zawodowymi i liczy na to, że uda się zredukować zatrudnienie w zakładach dzięki "dobrowolnym odejściom" pracowników.

Autor: gry / Źródło: PAP

Raporty: