Kosmiczne domy na Czerwonej Planecie. Pokazano zwycięskie projekty

Ze świata

Kosmiczne domy na Czerwonej Planecie. Pokazano zwycięskie projektyNASA
wideo 2/3

100 tysiące dolarów do podziału otrzymały trzy zespoły, które znalazły się w finale organizowanego przez NASA konkursu na dom na Marsie. Amerykańska agencja kosmiczna zaprezentowała najlepiej ocenione propozycje.

Nagrody rozdano w ramach wyzwania 3D-Printed Habitat Challenge, które w 2015 roku zainicjowały NASA i University of Bradley w 2015 roku. Rywalizacja ma pomóc w opracowaniu projektu domu dla astronautów na Marsie.

Na stronie internetowej amerykańskiej agencji kosmicznej zaprezentowano trzy najlepsze projekty siedlisk na Czerwonej Planecie. Jak wskazano w komunikacie, wszystkie modele zostały ocenione pod kątem układu architektonicznego, estetyki, a także możliwości jego budowy.

Pierwsze miejsce zajął nowojorski zespół SEArch+/Apis Cor, który zgarnął prawie 34 tysiące dolarów. Punktem charakterystycznym stworzonego przez nich siedliska jest wieża z małymi otworami, przez które mogą przenikać światło.

Drugie miejsce zajął zespół Zoperhous z Arkansas. Na jego konto trafiło 33,4 tysiąca dolarów.

Ostatnie miejsce na podium zajął projekt zespołu Mars Incubator z Connecticut - 32,6 tysiąca dolarów. Stworzona przez nich konstrukcja modułowa ma cztery różne przestrzenie, w tym strefę mieszkalną i miejsce do uprawy roślin.

Wyzwanie 3D-Printed Habitat Challenge zakończy się na początku maja tego roku. Finaliści będą drukować swoje modele w drukarce 3D i powalczą o 800 tysięcy dolarów nagrody.

Księżyc, a potem Mars

NASA przyspiesza przygotowania do podboju kosmosu.

W połowie lutego tego roku Agencja ogłosiła, że zamierza przyspieszyć przygotowania do kolejnego lotu na Księżyc. - Ważne jest, abyśmy wrócili na Księżyc tak szybko, jak to możliwe - mówił wówczas administrator NASA Jim Bridenstine na spotkaniu w siedzibie NASA.

Misja planowana na koniec 2019 roku będzie bezzałogowa (jej celem będzie dostarczenie na Srebrny Glob instrumentów naukowych), jednak NASA planuje wysłanie astronautów na Księżyc już za kilka lat.

Przyspieszone plany NASA są zgodne z "Dyrektywą Polityki Kosmicznej 1", dającą zielone światło dla wznowienia amerykańskich lotów załogowych na Księżyc. Dalszym celem jest podjęcie takich lotów na Marsa. Dokument został podpisany przez prezydenta USA Donalda Trumpa w grudniu 2017 roku.

Ostatnią osobą, która chodziła po Księżycu, był Eugene Cernan. Był członkiem ostatniej załogowej misji na Księżyc Apollo 17 z 1972 roku.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl, CNN

Źródło zdjęcia głównego: NASA