TVN24 Biznes | Ze świata

Dyplomatyczne napięcia mogą uderzyć w eksport czeskiego piwa

TVN24 Biznes | Ze świata

Autor:
momo/ToL
Źródło:
PAP

Moskwa rozważa możliwość ograniczenia importu niektórych rodzajów towarów z Czech, w tym piwa - poinformował dziennik "Kommiersant". Jak dodała gazeta, ograniczenia mogą też dotknąć przemysłu budowy maszyn i części zamiennych do samochodów.

Źródło rosyjskie, na które powołuje się "Kommiersant", zaznaczyło, że władze będą trzymały się zasady, by poprzez ewentualne ograniczenia Rosja "nie zaszkodziła samej sobie".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Większość czeskich rodzajów piwa dostępnych w Rosji produkowana jest na miejscu w oparciu o licencję i z importowanego surowca. W 2020 roku wartość importu piwa z Czech wzrosła o 10 procent w stosunku do roku poprzedniego i przekroczyła 38 mln USD.

Obroty handlowe Rosji i Czech przekroczyły w 2020 roku 5,2 miliarda dolarów. Było to o 42 procent mniej niż w 2019 roku. Do spadku przyczyniło się osłabienie kontaktów gospodarczych z powodu pandemii COVID-19. Wartość importu z Czech wyniosła 2,7 miliarda dolarów, a rosyjskiego eksportu do tego kraju - 2,5 miliarda dolarów.

Kryzys dyplomatyczny na linii Moskwa-Praga

17 kwietnia czeskie władze poinformowały o wydaleniu z Czech 18 rosyjskich dyplomatów, zidentyfikowanych jako oficerowie służb specjalnych Rosji. Jako powód podano ustalenia, że to oficerowie rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU byli zaangażowani w wybuch w składzie amunicji w 2014 roku, w którym zginęły dwie osoby.

W odpowiedzi Rosja uznała 20 czeskich dyplomatów za persona non grata i nakazała im opuszczenie kraju, a ambasador Czech w Moskwie został wezwany do rosyjskiego MSZ. Rosja w ramach retorsji zabroniła także czeskiej placówce w Moskwie zatrudniania obywateli Rosji.

Autor:momo/ToL

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości