Ze świata

Najwyższy szklany most na świecie zamknięty. Przez turystów

Ze świata

ShutterstockZamknięto najwyższy szklany most na świecie

Najwyższy szklany most na świecie, wiszący na wysokości 300 m w parku narodowym w prowincji Hunan w środkowych Chinach, został czasowo zamknięty zaledwie po dwóch tygodniach od otwarcia. Powodem był natłok turystów.

Most mający 430 m długości i sześć metrów szerokości miał ograniczoną przepustowość do 8 tysięcy turystów dziennie. Ale pragnących przejść się po moście było o wiele więcej. Zarządzający parkiem Hunan zmuszeni byli zamknąć atrakcję turystyczną, łączącą dwa klify, aby "poprawić logistykę związaną z napływem turystów" - poinformowała agencja Xsinhua, nie precyzując, kiedy most znów będzie otwarty. Park Hunan słynie skalistych gór otoczonych chmurami; był inspiracją do pływającej góry występującej w amerykańskiej superprodukcji "Avatar". Most został zaprojektowany przez izraelskiego architekta Haima Dotana tak, aby przypominał gigantycznego białego motyla.

Liczne pęknięcia

Jesienią ubiegłego roku ze względów bezpieczeństwa zamknięto inny, 300-metrowy szklany most w parku narodowym Zhangjiajie, zawieszony na wysokości około 180 m. Zamknięto go po trzech tygodniach, gdyż szklane płyty popękały pod nogami odwiedzających. Rzecznik prasowy parku tłumaczył wtedy, że pęknięcia powstały, ponieważ jeden z turystów upuścił na szklaną płytę stalowy kubek. Turyści nie byli jednak zagrożeni, gdyż jedna płytka zrobiona jest z trzech klejonych tafli hartowanego szkła. Upadek kubka spowodował pęknięcia tylko pierwszej warstwy.

"Bądź dumna ze swej siły, Turcjo!". Rekordowy most otwarty:

Autor: PMB//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock