MahaNakhon zachwyci cię fasadą. Wieżowiec pobił kilka rekordów

Ze świata


W Bangkoku otwarto MahaNakhon, najwyższy budynek Tajlandii. Uroczystości towarzyszyły efektowne pokazy świetlne, które widzowie z pewnością zapamiętają bardzo długo.

Wieża mierzy 314 metrów (77 pięter) i położona jest w biznesowej dzielnicy Bangkoku. Od kilkunastu godzin to najwyższy budynek Tajlandii. Poprzedni rekord należał do Baiyoke Tower II (304 metry). W tym momencie na liście najwyższych drapaczy chmur MahaNakhon znajduje się na 88. miejscu.

Otwarciu budynku - w poniedziałek - towarzyszyły efektowne pokazy świetlne.

Difference is the same #MahaNakhon @mahanakhon_bangkok

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Chanwit Chantarakarn (@chaanviid) 30 Sie, 2016 o 8:09 PDT

Jakie ceny?

Charakterystycznym elementem budynku jest jego rozpikselowana fasada. We wnętrzu przygotowano miejsce na mieszkania, przestrzeń handlową o powierzchni 10 tys. metrów handlowych, przeznaczoną na luksusowe sklepy, 209 rezydencji obsługiwanych przez kondominium Ritz-Carlton, hotel, bary, restauracje i taras widokowy, oferujący widok na każdą stronę metropolii.

Apartamenty w MahaNakhon mają kosztować od 1,1 mln do nawet 17 mln dolarów. Czyni to wieżę jednym z najdroższych miejsc do życia w Bangkoku.

Architekt z nagrodą

Budynek zaprojektował niemiecki architekt Ole Scheeren. 45-latek znany jest z zaprojektowania kompleksu Interlace, który został wybrany Najlepszym Budynkiem Świata 2015 roku. Współtworzył też projekt słynnego wieżowca w Pekinie, który mieści siedzibę Centralnej Telewizji Chińskiej.

MahaNakhon raczej nie nacieszy się zbyt długo tytułem najwyższego budynku w Tajlandii. W 2021 roku ma zostać ukończony w Bangkoku wieżowiec Rama IX Super Tower o wysokości 615 metrów. Oznacza to, że będzie nie tylko najwyższym budynkiem w kraju, ale w całej Azji Południowo-Wschodniej.

Autor: tol/gry