Niebo jest limitem? Oto siedem drapaczy chmur, o których wkrótce usłyszymy

Oto trójka najwyższych drapaczy chmur przyszłości. Od lewej Suzhou Zhongnan Center, Suzhou Zhongnan Center i Ping An International Finance Centre

Wyścig drapaczy chmur trwa. Z roku na rok pną się coraz wyżej, zbliżając się do nieba i przekraczając kolejne granice ludzkich możliwości. Oto siódemka najwyższych budynków, w których zamieszkają lub będą pracować ludzie. 

Najwyższe budynki przyszłości:

1. Kingdom Tower

Gdy będzie gotowy, zostanie najwyższym budynkiem świata bijąc rekord należący do Burdż Chalifa (829 m). Wieżowiec powstanie w mieście Dżudda w Arabii Saudyjskiej. Jego wysokość ma wynieść co najmniej tysiąc metrów, czyli kilometr. Co ciekawe pierwotnie miał mierzyć ponad 1,5 km.

Budynek będzie miał 169 pięter, w tym dwa pod ziemią. Przemieszczanie między nimi ułatwi 57 wind, a najszybsza z nich będzie poruszać się z prędkością 10 metrów na sekundę. Wewnątrz znajdzie się 530 luksusowych apartamentów, 200 hotelowych pokoi, setki biur oraz blisko 3,2 tys. miejsc parkingowych. Co ciekawe na wysokości 610 metrów znajdzie się podniebny taras z widokiem na Morze Czerwone.

Budowa zaczęła się dwa lata temu i pochłonie 1,23 mld dolarów. Według planów ma być oddany do użytku w 2018 roku.

Tak będzie wyglądał taras na Kingdom TowerAdrian Smith/Gordon Gill Architecture | CTBUH

2. Suzhou Zhongnan Center Drapacz chmur powstaje w chińskim mieście Suzhou. Budowa trwa, a gdy się zakończy wieżowiec będzie miał 729 metrów wysokości.

Budynek będzie miał 142 piętra, w tym pięć pod ziemią. Podróż między kolejnymi poziomami będzie odbywała się aż 93 windami. Najszybsza z nich przemieszcza się z prędkością 18 metrów na sekundę.

W środku potężnego wieżowca znajdzie się 706 apartamentów, 276 hotelowych pokoi, a do dyspozycji będzie 1,5 tys. miejsc parkingowych. Wewnątrz znajdą się również liczne biura.

Kiedy w 2020 roku budynek będzie gotowy znajdzie się na trzecim miejscu rankingu najwyższych na świecie. Budowa drapacza chmur ma kosztować aż 4,5 mld dolarów.

Suzhou Zhongnan Center będzie gotowy w 2020 rokuGansler

3. Ping An International Finance Centre Budynek powstaje w chińskim mieście Shenzen. Kiedy będzie gotowy będzie mierzył 660 metrów wysokości. Wieżowiec będzie miał 115 pięter nad i 5 pod pod powierzchnią ziemi. Dla jego użytkowników przygotowano 80 wind. Najszybsza z nich będzie przemieszczać się z prędkością 10 metrów na sekundę. Wewnątrz znajdzie się też blisko 1,2 tys. miejsc parkingowych.

W drapaczu chmur będą mieścić się biura. Jego budowę rozpoczęto w 2010 roku, a ukończenie planowane jest na przyszły rok.

Ping An Finance Center będzie miał 660 metrów wysokościKohn Pedersen Fox Associates | CTBUH

4. Wuhan Greenland Center

Kolejny drapacz chmur i kolejny, który powstaje w Chinach, a dokładnie w mieście Wuhan. Budynek ma sięgać 636 metrów. Będzie miał 130 pięter, w tym 6 pod ziemią. Podróż pomiędzy nimi zapewnią 84 windy. Najszybsza z nich przemieszcza się z prędkością 12,5 metra na sekundę.

Wewnątrz budynku znajdzie się 186 apartamentów, 292 hotelowe pokoje i ponad tysiąc miejsc parkingowych. W środku będą mieścić się również biura.

Budowa wieżowca rozpoczęła się w 2012 roku i ma zakończyć się w roku 2017. Według planów inwestycja pochłonie 4,5 mld dolarów.

5. Shanghai Tower

Wuhan Greenland Center będzie gotowy w 2017 rokuAdrian Smith + Gordon Gill Architecture | CTBUH

Budynek sięgający 632 metrów wysokości znajduje się w Szanghaju. Wieżowiec jest już właściwie ukończony, ale jeszcze nie można z niego korzystać. Budowa zaczęła się w 2009 roku i miała zakończona ukończyć pod koniec roku ubiegłego, ale tak się nie stało. Drapacz chmur ma być ostatecznie gotowy do użytku w tym roku.

Wieżowiec będzie ma 128 pięter nad ziemią i pięć pod poziomem gruntu. W środku znajdzie się 106 wind. Najszybsza z nich będzie wozić pasażerów z prędkością 18 metrów na sekundę. Wewnątrz poza biurami znajdzie się również hotel z 258 pokojami. Zadbano też o kierowców i stworzono 1,1 tys. miejsc parkingowych.

Bryła budynku została tak skonstruowana, aby umożliwić zbieranie wody z deszczu, który będzie można wykorzystać w systemach sanitarnych. Co ciekawe część energii, która będzie wykorzystywana w wieżowcu będzie pochodzić z turbin wiatrowych.

Koszt budowy wieżowca to 2,2 mld dolarów.

6. KL118 Tower

Shanghai Tower ma 128 pięter nad ziemią i pięć pod poziomem gruntuGensler / CTBUH

Drapacz chmur, który będzie mierzył 610 metrów wysokości powstaje w Kuala Lumpur, stolicy Malezji. Jego budowa rozpoczęła się w ubiegłym roku, a według planów ma zakończyć się w 2019 roku.

Wewnątrz znajdzie się 118 pięter (stąd nazwa KL118), po których pasażerów będzie rozwoziło 87 wind. Powierzchnia będzie zajęta przez apartamenty, biura i pokoje hotelowe.

Całkowity kosz realizacji budynku ma wynieść 1,5 mld dolarów. Kiedy wieżowiec będzie gotowy do użytku stanie się najwyższym budynkiem w Malezji.

Wizualizacja wieżowca KL118 TowerFender Katsalidis | CTBUH

7. Goldin Finance 117

Wieżowiec powstaje w mieście Tianjin w Chinach. Jego budowa rozpoczęła się w 2010 roku, a ma zakończyć za rok, czyli w 2016. Budynek będzie miał 596,5 metra wysokości i zostanie podzielony na 128 kondygnacji. Cztery piętra znajdą się pod ziemią. Do dyspozycji użytkowników będą 93 windy.

Wewnątrz budynku znajdą się zarówno biura, jak i hotelowe pokoje. Co ciekawe szczyt budynku będzie przypominał oszlifowany diament. Koszt budynku to ponad 820 mln dolarów.

Szczyt Goldin Finance 117 będzie przypominał oszlifowany diamentP&T Group
Niesamowite budynki przyszłości. Miasto z alg, wieżowiec z drewna
Niesamowite budynki przyszłości. Miasto z alg, wieżowiec z drewnaTVN24 Biznes i Świat

Autor: msz/ / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości