Ze świata

Gigantyczna inwestycja na morzu. Ruszyła budowa największej farmy wiatrowej

Ze świata

[object Object]
Derski o rekordzie dostaw energii z wiatruTVN24 BiS
wideo 2/4

Duńska firma Orsted rozpoczęła budowę farmy wiatrowej o mocy 1,2 gigawata energii elektrycznej. Inwestycja ma zakończyć się w 2020 roku. Po zakończeniu budowy, będzie to największa na świecie farma wiatrowa na morzu.

Projekt nosi nazwę Hornsea Project One, a jego wykonawcą jest duńska firma Orsted. Farma wiatrowa offshore powstaje u wybrzeży Anglii i będzie wyposażona w 174 turbiny wiatrowe o mocy 1,2 GW.

Instalacja monopali, czyli fundamentów z podstawą betonową i stalową, które są odpowiednio wbijane w dno, jest prowadzona ze statku GeoSea. Jak czytamy na stronie duńskiej firmy, będzie on w stanie przenosić jednocześnie do 4 monopali, każdy z nich ma 65 metrów długości, waży około 800 ton i ma średnicę 8,1 m.

Farma wiatrowa Hornsea One będzie miała powierzchnię około 407 kilometrów kwadratowych. Oczekuje się, że projekt zostanie uruchomiony w 2020 roku i będzie w stanie wygenerować energię elektryczną potrzebną dla ponad miliona gospodarstw domowych w całej Wielkiej Brytanii.

Farmy wiatrowe

Orsted, dawniej Dong Energy, ma już dwie działające farmy wiatrowe u wschodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii: Westermost Rough i Lincs.

W trakcie budowy jest także kolejna inwestycja - Hornsea Project Two.

Jej uruchomienie jest planowane na 2022 bądź 2023 rok. Farma będzie miała moc około 1,6 GW i ma składać się z ponad 300 turbin o wysokości co najmniej 190 metrów.

Razem z Hornsea Projects One będą one w stanie wygenerować czystą energię elektryczną dla dla ponad 2,3 miliona gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii.

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Orsted

Pozostałe wiadomości