Te trzy wydarzenia mogą wstrząsnąć gospodarką. Zaczął się gorący tydzień

Ze świata

tvn24bisPrawa Polaków, nacjonalizm w Europie i cena kredytu w dolarach

Czy Polacy stracą swoje prawa w Wielkiej Brytanii? Czy skrajna prawica zwycięży w Holandii? Czy cena kredytu w dolarach wzrośnie? Trzy pytania i trzy odpowiedzi, które poznamy w tym tygodniu.

Trzy wydarzenia zdominują w tym tygodniu zachowania rynków finansowych i mogą zaważyć na dalszej przyszłości państw i gospodarek nie tylko w Europie.

Nowa odsłona Brexitu

Brytyjski parlament w poniedziałek decyduje o uchwaleniu ustawy o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Izba Gmin zdecydowała o odrzuceniu gwarancji praw dla obywateli UE w Wielkiej Brytanii, uchwała została przesłana natychmiast do Izby Lordów.

Kiedy brytyjski parlament podejmie ostatecznie uchwalę upoważni premier Theresę May do rozpoczęcia procedury wystąpienia kraju z UE, opisanej w artykule 50. traktatu lizbońskiego. Brexit przestanie być tylko politycznym faktem i przyniesie realne skutki - również dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii.

Rzecznik brytyjskiej premier Theresy May zaprzeczył medialnym spekulacjom o tym, że rząd już we wtorek rozpocznie formalną procedurę wyjścia z Unii Europejskiej. Jak zaznaczył, planowanym terminem pozostaje koniec marca.

Wybory w Holandii

W środę Holendrzy będą wybierać nowy skład 150-osobowej niższej izby parlamentu (Tweede Kamer, Druga Izba Stanów Generalnych). Oficjalne wyniki mają zostać ogłoszone 20 marca, wcześniej będą wyniki sondaży exit poll. Od 2012 r. w Holandii rządzi koalicja liberałów (Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji, VVD) i socjalnych demokratów (Partia Pracy, PvdA). VVD zamierza poprzeć ok. 25 proc. Holendrów, a PvdA ok. 11 proc. Wysokim, około 25-procentowym poparciem cieszy się eurosceptyczna i nacjonalistyczna Partia Wolności (PVV) Geerta Wildersa.

Analitycy oceniają, że nawet jeśli w tych wyborach wygra PVV Wildersa, to nie ma groźby Nexitu, czyli wyjścia Holandii z UE.

Stopy procentowe w USA

W środę, o godz. 19.00 czasu polskiego, amerykańska Rezerwa Federalna ogłosi decyzję w sprawie poziomu stóp procentowych oraz poda najnowsze projekcje makroekonomiczne (po raz pierwszy z przedziałem pewności) i oczekiwania względem ścieżki podwyżek w najbliższych latach.

Wyceniane przez kontrakty terminowe na stopę Fed prawdopodobieństwo podwyżki przedziału stopy funduszy federalnych do 0,75-1,0 procent wynosi 100 procent. Rynek wycenia na ponad 50-procent ewentualną podwyżkę również w czerwcu oraz w grudniu.

Rezerwa Federalna najprawdopodobniej podniesie więc stopy procentowe. Jeśli Fed utrzyma swoją decyzje przez miesiące, to sprawi to problemy finansowe dla firm zadłużonych w dolarach, a w efekcie dla gospodarek całych państw.

Autor: msz, ms / Źródło: tvn24bis, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock