Chcesz lepszego życia? Oto najszczęśliwsze kraje na świecie

Ze świata

flickr.com/(CC BY-NC-SA 2.0) | Hai Linh TruongAustralia to według OECD najlepsze miejsce do szczęśliwego życia

Australia, Szwecja i Norwegia - to kraje, których mieszkańcy są najszczęśliwsi - wynika z badania Better Life Index opracowanego przez OECD. W zestawieniu nie wymieniana jest Polska.

Better Life Index, czyli indeks lepszego życia zawiera wskaźniki określające poziom szczęścia w poszczególnych krajach, nie tylko ze względu na czynniki ekonomiczne, ale również ogólną życiową satysfakcję. Wśród kryteriów, które przyjęli twórcy rankingu znalazły się m.in. zarobki, zdrowie, bezpieczeństwo, praca, czy życiowa satysfakcja.

Gdzie jest najlepiej?

1. Australia

Na pierwszym miejscu rankingu znalazła się Australia. To właśnie tam według OECD żyje się najlepiej. Dlaczego? Otóż mieszkańcy tego kraju cieszą się wysokim poziomem bezpieczeństwa i niskim zanieczyszczeniem środowiska naturalnego.

Cieszą się lepszym zdrowiem niż mieszkańcy innych państw. Nie martwią się również o poziom dochodów i mieszkalnictwo. Warto również podkreślić, że mieszkańcy Australii są bardzo zaangażowani społecznie z czego także czerpią satysfakcję. 2. Szwecja

Ten kraj wyprzedzi Norwegię i zajął drugie miejsce w rankingu. Skandynawski kraj wyróżnia się wysoką dbałością o środowisko naturalne. Jego mieszkańcy cieszą się z wysokiego poziomu Work-Life Balance oraz świetnie działającego systemu zdrowia i edukacji.

Szwedzi mogą również pochwalić się dużymi zarobkami i bezpieczeństwem w pracy. Gorzej jest z wskaźnikiem bezpieczeństwa osobistego. Okazuje się, że 5,1 proc. badanych mieszkańców tego kraju padło ofiarą napaści w ostatnich 12 miesiącach. Ten wynik jest powyżej średniej w krajach OECD, która wynosi 3,9 proc. 3. Norwegia

Norwegia spadła o jedno miejsce w porównaniu z zeszłorocznym zestawieniem, ale nadal wyróżnia się wysoką jakością życia i znacznie pod wieloma względami wyprzedza większość krajów.

Mieszkańcy tego kraju czują się szczęśliwi, bo są zadowoleni z życia i cieszą się z równości społeczeństwa. To właśnie wysoka wartość „niematerialnych” wskaźników zdecydowała o ponadprzeciętnym poziomie ogólnego szczęścia. 4. Szwajcaria

Szwajcaria znalazła się tuż za podium, a dobry wynik zawdzięcza głównie bardzo dobrym wynikom wskaźnikach dotyczących zdrowia, zatrudnienia i zadowolenia z życia.

Szwajcarzy cieszą się też z jednych z najlepszych na świecie zarobków (drugie miejsce po Stanach Zjednoczonych). Jednak jak piszą twórcy zestawienia „za pieniądze nie można kupić szczęścia. Są one tylko środkiem do osiągnięcia ważnych dla życia celów”. 5. Dania

Dania zajęła piąte miejsce w rankingu OECD, bo ma najlepszy poziom w Work-Life Balance i ogólnej satysfakcji z życia. Duńczycy są bardziej zadowoleni z życia niż wynosi średnia w zbadanych krajach.

Cieszą się również wysokim poziomem bezpieczeństwa i możliwościami dostarczania sobie rozrywki. Nie narzekają też na poziom bezrobocia i edukację.

Autor: msz/gry / Źródło: CNN Money,

Źródło zdjęcia głównego: flickr.com/(CC BY-NC-SA 2.0) | Hai Linh Truong