Najlepsze miasta do życia. Kto liderem rankingu?

Ze świata

Pixabay / CC0 Public DomainEconomist Intelligence Unit opublikował ranking najlepszych miast do życia

Melbourne, Wiedeń, Vancouver, Toronto, Adelaide i Calgary - to najlepsze miasta do życia według raportu przygotowanego przez ośrodek badawczy Economist Intelligence Unit (EIU). W tym roku z publikacji płyną ponure wnioski. Z powodu gwałtownego wzrostu niestabilności na świecie w ciągu ostatnich 12 miesięcy, pogorszył się standard życia w aż 57 miastach.

Melbourne pozostaje na pierwszym miejscu już piąty rok z rzędu. Pierwszą piątkę tegorocznego rankingu uzupełniają ponadto: Wiedeń, Vancouver, Toronto i ex aequo Adelaide oraz Calgary.

Vancouver zwyciężało w rankingu w latach 2002-2011.

Według EIU, miasta te mają "stosunkowo niewiele wyzwań dla podniesienia poziomu życia", ponieważ już teraz cieszą się dobrą infrastrukturą, systemem opieki zdrowotnej i niskim wskaźnikiem morderstw.

W ostatnich latach spory postęp w ocenie EIU poczyniła także miasta naszego regionu Warszawa, czy stolica sąsiedniej Słowacji - Bratysława.

Jak wskazują dodatkowo autorzy rankingu, tendencję do zajmowania czołowych miejsc w rankingu mają "średniej wielkości miasta z bogatszych krajów o stosunkowo niskiej gęstości zaludnienia", co tłumaczy niższe miejsca Londynu, czy Nowego Jorku w zestawieniu.

W Chinach lepiej

Najgorszym miastem do życia jest Damaszek - stolica Syrii uwikłanej w krwawą wojnę domową.

Ale także w Europie i Ameryce Północnej wcześniej stabilnych regionach nastąpiło wyraźne pogorszenie sytuacji. Spowodowane przez ataki w redakcji "Charlie Hebdo" w samym sercu Paryża, rosnące niepokoje społeczne w wielu miastach USA, a także trwające konflikty na Bliskim Wschodzie, Libii i Ukrainie.

Nie wszędzie jest jednak tak źle. Siedem chińskich miast poprawiło swoją pozycję w ciągu ostatnich 12 miesięcy "głównie z powodu niższego zagrożenia niepokojami społecznymi". Najwyżej sklasyfikowanym chińskim miastem w rankingu pozostaje Pekin, który awansował o pięć miejsc i zajmuje 69. lokatę w rankingu.

Co pod lupą?

Ranking EIU przygotowywany jest dla 140 miast całego świata. Pod uwagę bierze się 30 czynników związanych z bezpieczeństwem, ochroną zdrowia, edukacją, infrastrukturą i środowiskiem.

Na tej podstawie miastom przyznaje się punkty, których liczba może maksymalnie wynieść 100.

- Począwszy od 2010 roku obserwujemy spadek globalnego wskaźnika jakości życia, wywołany głównie spadkiem stabilności i bezpieczeństwa - czytamy w tegorocznym raporcie.

W aż 57 badanych miastach zaobserwowano spadki wskaźnika do życia w ciągu ostatnich pięciu lat.

Pierwsza dziesiątka rankingu:

1. Melbourne - Australia

2. Wiedeń - Austria

3. Vancouver - Kanada

4. Toronto - Kanada

5. Adelaide - Australia

5. Calgary - Kanada

7. Sydney - Australia

8. Perth - Australia

9. Auckland - Nowa Zelandia

10. Helsinki - Finlandia

10. Zurych - Szwajcaria

ranking zamykają:

136. Trypolis - Libia

137. Lagos - Nigeria

138. Port Moresby - Papua Nowa Gwinea

139. Dhaka - Bangladesz

140. Damaszek - Syria

Niespokojna sytuacja w Syrii:

Autor: mb / Źródło: CNN

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay / CC0 Public Domain