Najlepiej zarabiające sportsmenki świata. W pierwszej dziesiątce Agnieszka Radwańska

Ze świata

TVN24 BiSNajlepiej zarabiające sportsmanki świata

Na kortach bezwzględnie rządzi Amerykanka Serena Williams, ale to Rosjanka Maria Szarapowa zarabia najwięcej, czyli 29 mln dolarów rocznie. W dziesiątce najlepiej zarabiających sportsmenek świata jest też Polka - Agnieszka Radwańska. "Forbes" opublikował zestawienie, z którego wynika, że dla pań najbardziej dochodowy jest tenis. I że zarobki kobiet szarzeją przy fortunach, które otrzymują ich męscy odpowiednicy.

Podobne zestawienie tym razem o mężczyznach "Forbes" przygotował już wcześniej. Wówczas królował boks. A zarobki panów są o niebo wyższe – nr 1 Floyd Mayweather zarobił 300 mln dol.

10 najlepiej zarabiających sportsmenek świata:

1. Maria Szarapowa

Łączne dochody: 29,7 mln dolarów Dochody z udział w zawodach: 6,7 mln dolarów Reklamy i wsparcie sponsorów: 23 mln dolarów Przez kontuzję Szarapowa zagrała tylko jeden mecz w 2013 roku, ale kolejny sezon był dla niej dużo lepszy. Tenisistka drugi raz w karierze zdobyła tytuł French Open na kortach Rolanda Garrosa. Po tym na jej konto spłynęły miliony od sponsorów, czyli m.in. Nike, Avon Product, czy Porsche.

2. Serena Williams

Łączne dochody: 24,6 mln dolarów Dochody z udział w zawodach: 11,6 mln dolarów Reklamy i wsparcie sponsorów: 13 mln dolarów Serena Williams jest bez wątpienia numerem jeden na tenisowych kortach. Jednak jej zarobki są mniejsze niż Szarapowej. Wszystko przez mniejsze przychody z reklam i wsparcia sponsorów. Amerykanka w 2014 roku wygrała turnieje m.in. w Nowym Jorku, Miami, Rzymie, Singapurze i Cincinnati.

3. Caroline Wozniacki

Łączne dochody: 14,6 mln dolarów Dochody z udział w zawodach: 3,6 mln dolarów Reklamy i wsparcie sponsorów: 11 mln dolarów Na podium znalazła się jeszcze duńska tenisistka z polskimi korzeniami. Wozniacki wygrała w 2014 roku turniej w Stambule. Blisko była też w US Open, gdzie w finale przegrała z Sereną Williams. Drugie miejsce zajęła też w Tokio, gdzie pokonała ją Ana Ivanowić.

4. Danica Patrick

Łączne dochody: 13,9 mln dolarów Dochody z udział w zawodach: 7,9 mln dolarów Reklamy i wsparcie sponsorów: 6 mln dolarów Danica Patrick startuje w wyścigach samochodowych serii NASCAR. Amerykanka poza tym, że zawodowo ściga się na torach, to gra w reklamach na czym zarabia prawie tak dobrze, jak na udziale w zawodach.

5. Ana Ivanovic

Łączne dochody: 8,3 mln dolarów Dochody z udział w zawodach: 1,8 mln dolarów Reklamy i wsparcie sponsorów: 6,5 mln dolarów Tenisistka zakończyła 2014 roku na piątym miejscu na świecie. Sezon rozpoczęła od zwycięstwa w zawodach w Auckland, gdzie w finale pokonała Venus Williams, czyli siostrę Sereny. Potem wygrała turniej w Monterrey, Birmingham i Tokio. W minionym sezonie dotarła też do finału w Stuttgarcie, gdzie przegrała z Marią Szarapową. Drugie miejsce zajęła też w Cincinnati i Brisbane.

6. Petra Kvitova

Łączne dochody: 7,7 mln dolarów Dochody z udział w zawodach: 5,9 mln dolarów Reklamy i wsparcie sponsorów: 1,8 mln dolarów Czeska tenisistka zarobiła 3 mln dolarów wygrywając Wimbledon. Pierwszy raz udało się jej to w 2011 roku. Zwycięstwo w tak prestiżowym turnieju nie mogło przejść niezauważone przez sponsorów. Kvitova podpisała umowę z producentem luksusowych zegarków Ritmo Mundo. Dostała też premie od firm Nike i Wilson.

7. Simona Halep

Łączne dochody: 6,8 mln dolarów Dochody z udział w zawodach: 5,3 mln dolarów Reklamy i wsparcie sponsorów: 1,5 mln dolarów Ostatni rok był przełomowy dla kariery rumuńskiej tenisistki, która dotarła do finału French Open, gdzie lepsza okazała się tylko Maria Szarapowa. W ubiegłym sezonie Halep wygrała turnieje w Ad-Dauha i Bukareszcie. Dzięki temu podpisała umowy sponsorskie z koncernem Adidas, Wilson oraz kilkoma firmami z Rumunii.

8. Ronda Rousey

Łączne dochody: 6,5 mln dolarów Dochody z udział w zawodach: 3 mln dolarów Reklamy i wsparcie sponsorów: 3,5 mln dolarów Ronda Rousey jest amerykańską judoczką, brązową medalistką olimpijską i wicemistrzynią świata w kategorii do 70 kg. Od kilku lat walczy też jako profesjonalna zawodniczka w MMA. Jest pierwszą i aktualną mistrzynią UFC w swojej kategorii. W 2014 roku jej budżet znacznie poprawił występ w filmie "Niezniszczalni 3". Sportsmenka występuje w reklamach m.in. Reeboka.

9. Stacy Lewis

Łączne dochody: 6,4 mln dolarów Dochody z udział w zawodach: 2,4 mln dolarów Reklamy i wsparcie sponsorów: 4 mln dolarów Stacy Lewis jest jedną z najlepszych golfistek na świecie. Większość jej dochodów pochodzi od sponsorów. Wśród nich jest m.in. Mizuno, PureSilk, Omega, FootJoy, czy Bridgestone.

10. Agnieszka Radwańska

Łączne dochody: 6 mln dolarów Dochody z udział w zawodach: 2 mln dolarów Reklamy i wsparcie sponsorów: 4 mln dolarów Dziesiątkę najlepiej zarabiających sportsmenek zamyka polska tenisistka - Agnieszka Radwańska. Polka wygrała z Venus Williams turniej w Montrealu. W minionym sezonie dwukrotnie dotarła też do finału rozgrywek w Indian Wells oraz Eastbourne. Jej głównymi sponsorami są Lotto, Babolat i Lexus.

Agnieszka Radwańskalev radin / Shutterstock.com

Autor: msz/ / Źródło: Forbes,

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock