Znana pisarka i legenda muzyki pop najhojniejszymi brytyjskimi celebrytami

Ze świata

Drop of Light , Featureflash Photo Agency , ShutterstockJ.K. Rowling i Elton John przeznaczyli ponad 37 mln funtów na cele dobroczynne

Elton John i J.K. Rowling przeznaczyli w ubiegłym roku około 37 mln funtów, dzięki czemu trafili do grona najhojniejszych Brytyjczyków 2015 roku. Na szczycie zestawienia znalazła się rodzina Sainsbury, która na cele charytatywne przeznaczyła 220 mln funtów.

Elton John i J.K. Rowling znaleźli się wśród najhojniejszych brytyjskich gwiazd, każde z nich przeznaczyło na cele charytatywną sporą część swojej fortuny. John przekazał 26,8 mln funtów, głównie na działalność swojej fundacji walczącej z AIDS, którą założył w Wielkiej Brytanii i w USA w 1992 roku. Według redakcji "The Sunday Times", która przygotowała zestawienie, J.K. Rowling w 2015 roku przeznaczyła 10,3 mln funtów. Pisarka wsparła działalność Lumos Foundation oraz Volant Charitable Trust. Pierwsza z tych organizacji - założona przez pisarkę - zajmuje się poprawą życia będących pod opieką władz publicznych dzieci, mieszkających w instytucjonalnych formach opieki. Druga - zbiera środki na pomoc osobom chorym na stwardnienie rozsiane.

Kto dał najwięcej?

Lista przygotowywana przez redakcję "The Sunday Times" zawiera tysiąc nazwisk osób, które w minionym roku na dobroczynność przeznaczyły 2,66 mld funtów. Po raz trzeci z rzędu najhojniejszym brytyjskim darczyńcą została słynna rodzina Sainsbury. W 2015 roku rodzina przekazała na cele dobroczynne ok. 220 mln funtów, co stanowi 40 proc. ich fortuny.

Spośród brytyjskich celebrytów, na liście znaleźli się również: golfista Rory McIlroy, członkowie boysbandu One Direction, muzycy zespołu Queen Roger Taylor oraz Brian May.

Jak pisze "The Guardian", spośród gwiazd to sportowcy i muzycy udowadniają swoją największą hojność. David Beckham przeznaczył 5 mln funtów na organizacje dziecięce. Coldplay wpłacił 1,7 mln funtów na konto organizacji społecznych. Ringo Starr, wystawiając na aukcję swoje pamiątki po The Beatles, przekazał swojej fundacji Lotus Foundation 1,6 mln funtów.

W poniedziałek opublikowane zostało jedynie 178 nazwisk spośród tysiąca najhojniejszych brytyjskich darczyńców. Pełna lista będzie znana 24 kwietnia.

Autor: tmw/gry / Źródło: The Guardian, The Sunday Times

Źródło zdjęcia głównego: Drop of Light , Featureflash Photo Agency , Shutterstock