Filantropia w show-biznesie. Oto najbardziej hojni celebryci

Ze świata

Celebryci-filantropi

Dzięki swoim rolom filmowym, występom na scenie czy w telewizji zarabiają fortuny. I dzielą się nimi z tymi, którzy mieli w życiu mniej talentów czy szczęścia. A znane nazwiska przyciągają sponsorów i darczyńców jak magnes. Oto zestawienie najbardziej szczodrych celebrytów.

Elton John

Muzyk jest jednym z największych propagatorów i zwolenników prowadzenia badań nad AIDS. Swoją fundację Elton John AIDS Foundation założył jeszcze w latach 80-tych. Zaangażowanie w tę sprawę przyszło po tym, gdy wielu jego bliskich przyjaciół stało się ofiarami choroby. Elton John przekazał darowizny dla blisko 50 organizacji charytatywnych. Kompozytor wspierał także ofiary katastrof, bezdomności, głodu czy raka. Udzielał się również na rzecz praw człowieka oraz mniejszości seksualnych.

Elton John AIDS Foundation od momentu powstania, zebrała ponad 349 mln dol. (funkcjonuje w USA oraz Wielkiej Brytanii). Muzyk przekazał dużą część swojego własnego majątku na cele charytatywne. W 2008 roku oddał 120 motocykli państwu Lesotho. Przeznaczył je lekarzom i pielęgniarkom, by mogli docierać do pacjentów mieszkających w najbardziej oddalonych miejscach.

W 1997 utwór „Candle in the wind” napisany po śmierci księżnej Diany, umożliwił mu zebranie sumy 40 mln dol., którą przekazał w całości na cele charytatywne.

Bono

bono lider zespołu u2Peter Neill | wikipedia.org/(CC BY 2.0)

Bono uznawany jest za jednego z „najbardziej wpływowych” ludzi świata. Swoją działalność dobroczynną rozpoczął w 1980 roku, kiedy uczestniczył w trasie koncertowej Conspiracy of Hope dla Amnesty International. Wokalista jest działaczem w zakresie praw człowieka, walki z ubóstwem, badań i poszerzania świadomości o AIDS. Został nawet trzykrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla „ze niestrudzone wysiłki” ku zmniejszeniu długów państw Trzeciego Świata oraz za uświadamianie społeczeństwa o AIDS.

Bono jest współzałożycielem fundacji ONE, która powstała w 2004 roku. Wiążą się z nią pewne kontrowersje. „The New York Post” ujawnił, że w 2008 roku jego fundacja od darczyńców otrzymała 9,6 mln funtów, z czego na cele charytatywne przekazano zaledwie 118 tys. funtów. Ogromna suma natomiast (5,1 mln funtów) została wydana na zarobki pracowników.

Bono wspiera jednak także inne organizacje. Przekazał m.in. 5 mln euro na irlandzki program edukacji muzycznej - Music Generation. One in Four Ireland dostało od niego 50 tys. euro na pomoc ofiarom dotkniętym przemocą seksualną. Przekazał też 50 tys. euro dla organizacji Concern Worldwide, która skupia się na długoterminowych projektach na rzecz rozwoju.

Wokalista U2 wraz ze swoją żoną Ali Hewson włożył 20 mln dol. na stworzenie Edun - globalnej marki modowej, która miała promować sprawiedliwy handel w Afryce. 85 proc. rzeczy, które firma wyprodukowała powstały w Afryce, ale zaczęła tracić pieniądze - zdaniem Hewson - była za bardzo skupiona na misji, a za mało na produkcie. W 2009 roku stała się częścią LVMH group.

Branjelina

W świecie filantropii skrótu „Branjelina” nie trzeba nikomu tłumaczyć. Piękna para uparcie walczy ze szpetną rzeczywistością - głównie tą, która związana jest z kryzysem migracyjnym. Uznaje się ich wręcz za donośny głos uchodźców z całego świata. Często współpracują z UNHCR (Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców przy ONZ). Aby walczyć m.in. z biedą i chronić naturalne surowce powołali także swoją własną fundację Jolie-Pitt Foundation. Nie sposób również zapomnieć o trojgu ich adoptowanych dzieci pochodzących z Kambodży, Wietnamu i Etiopii. A według ostatnich doniesień tabloidów para stara się teraz o adopcję sieroty z Syrii.

Najbardziej oczekiwany ślub dekady. Angelina Jolie i Brad Pitt są już małżeństwemPAP/EPA

Ich wspólna fundacja przekazała 1 mln dol. na program Doctors Without Borders. Rozliczenia podatkowe wskazały, że Angelina i Brad tylko w 2006 roku przekazali ponad 8 mln dol. na cele charytatywne.

Holywoodzkie małżeństwo zawarło kontrakt z magazynem „People” pozwalając na publikację pierwszego zdjęcia ukazującego widoczną ciążę w zamian za 500 tys. dol. przekazanych na cel charytatywny.

Jolie wraz ze swoim bratem James Haven postanowili uczcić pamięć ich matki w pierwszą rocznicę jej śmierci, która zmarła na raka jajników. Przekazali darowiznę o nieznanej sumie na Cedars-Sinai Medical Center w Los Angeles.

Pitt wspomógł ofiary dotknięte huraganem Katrina. Na naprawę spustoszeń wywołanych przez tę klęskę żywiołową, przekazał 5 mln dol. Po wykończeniu sześciu pierwszych domów, Pitt spotkał się z prezydentem Obamą, by przedyskutować temat budowy ekologicznych domów (tzw. „green housing”). W maju 2014 Jolie przekazała 50 tys. dol. na Czerwony Krzyż, który wspierał ofiary wojenne w Bośni i Hercegowinie oraz Serbii.

Sting

Sting udzielał się na rzecz licznych organizacji charytatywnych, ale najbardziej angażuje się w ochronę środowiska - zwłaszcza gwałtownie niszczonych lasów deszczowych. Aby zapobiec masowej likwidacji puszczy amazońskiej, założył The Rainforest Foundation. W odróżnieniu do innych instytucji, które poświęcają się temu problemowi, Sting skupia się głównie na ochronie praw tubylców, którzy zamieszkują tamtejsze tereny. Wokalista jest także znany z organizowania i uczestniczenia w koncertach, które zbierają pieniądze dla ofiar katastrof. Z działalnością Stinga także wiązały się słowa krytyki. Amerykańska organizacja Charity Navigator oceniająca funkcjonowanie instytucji charytatywnych, w 2002, 2003 i 2004 roku dała fundacji Rainforest Foundation Fund zero gwiazdek. Początkowo powodem był fakt, że zaledwie 43-60 proc. funduszy było wydanych na cele organizacji. Np. w 2008 roku przychód fundacji wynosił 1,27 mln dol., z czego tylko 404 tys. dol. zostało wykorzystanych na jej zadania statutowe. W 2008 roku oceniono ją już na cztery z pięciu gwiazdek, a efektywność wyniosła 38,94 na 40.

W ostatnim czasie Sting był jedną z gwiazd, która wsparła Hilary Clinton w jej drodze po prezydenturę. Wpisał jej czek o wartości 1 350 dol.

Ellen DeGeneres

Amerykańska aktorka, scenarzystka oraz gospodyni jednego z najbardziej popularnych w USA talk-show - Ellen DeGeneres udziela się na rzecz praw człowieka oraz szerzenia świadomości na temat raka piersi. Dodatkowo, jest prawdziwą adwokatką praw zwierząt i walczy z ich wykorzystywaniem. Współpracuje z wieloma amerykańskimi organizacjami charytatywnymi i zachęca miłośników zwierząt do wysyłania datków na ten cel.

2. miejsce w rankingu zajęła prowadząca talk show "The Ellen DeGeneres Show"NBC

Wpływ DeGeneres na społeczeństwo jest tak znaczny, że jest w stanie zarobić miliony za pomocą zwykłego zdjęcia. Słynne selfie gospodyni oscarowej gali wykonane w 2014 roku zarobiło 3 mln dol. Cały dochód został przekazany na cele charytatywne.

Samsunga, której logotyp został umiejętnie ulokowany na fotografii, przekazał po 1,5 mln dol. na St. Jude (Children’s Research Hospital) oraz Humane Society. Post ze zdjęciem na Twitterze został udostępniony 3 mln razy.

DeGeneres zebrała oprócz tego 12,5 mln dol. na walkę z rakiem piersi, 10 mln dol. na rodziny dotknięte huraganem Katrina oraz ponad 21 mln dol. dla jej gości, którzy dzielili się swoimi historiami w trakcie jej telewizyjnego talk-show. DeGeners zachęciła także swoją publiczność do przekazania ponad 35 mln dol. na cele dobroczynne.

Oprah Winfrey

Dla wielu Amerykanów Winfrey jest synonimem słowa „dobroczynność”. Zwraca uwagę na wiele ważkich tematów podczas swojego telewizyjnego show. Poza nim udziela się także na rzecz promocji równości, edukacji, środowiska. Walczy też m.in. z wykorzystywaniem dzieci czy przemocą seksualną. Sama założyła trzy różne organizacje - The Angel Network, The Oprah Winfrey Foundation czy The Oprah WInfrey Operating Foundation.

Oprah-Winfrey-16.jpgShutterstock

Jeden z jej filantropijnych gestów został szczególnie zapamiętany. Winfrey przygotowała karty kredytowe o wartości 1000 dol. każda i wręczyła je 300 ludziom zasiadającym na publiczności podczas jej programu. Potem poprosiła ich o przekazanie sumy na cel charytatywny, wybrany według ich uznania.

Winfrey znana jest ze wspierania nie tylko organizacji, ale również osób indywidualnych. Po tym jak, dowiedziała się o historii samotnej matki, która pracowała na trzech etatach, by utrzymać swoje dzieci, postanowiła ją wesprzeć. Przekazała jej łącznie 78 tys. dol., fundując wycieczkę do Włoch i tworząc specjalny fundusz edukacyjny dla jej dzieci. Ponadto, amerykańska osobowość telewizyjna przyczyniła się do tego, że kobieta mogła zrezygnować z pracy na rok. Oprah zafundowała odbudowę 65 domów zniszczonych przez huragan Katrina. Przekazała na ten cel 10 mln dol.

Georg Clooney

Clooney ma głównie opinię „międzynarodowego playboya”, ale jest także bardzo hojnym celebrytą. Przekazuje datki wielu organizacjom charytatywnym, ale, jak przyznaje, szczególnie chętnie wspiera „tych, którzy sami nie mogą się obronić”. Wraz ze swoimi przyjaciółmi-artystami (m.in. z Mattem Damonem i Bradem Pittem) założył organizację Not On Our Watch, której misją jest stworzenie funduszu na wsparcie i ochronę bezbronnych, marginalizowanych i wysiedlonych. Odgrywa też ważną rolę w szerzeniu świadomości o przestępstwach godzących w prawa człowieka w różnych częściach Afryki - m.in. w Sudanie, Kongo czy Somalii. Celebryci wspierają też działania mające zatrzymać ludobójstwo w Sudanie i przekazali na ten cel ponad 7,5 mln dol.

13.02 | Amal i George Clooney w obronie uchodźców. W Berlinie spotkali się z rodzinami imigrantów

Clonney szczególnie zainteresowany jest tematem kryzysu migracyjnego. Podczas festiwalu filmowego w Berlinie w lutym 2016 roku spotkał się nawet z kanclerz Angelą Merkel, by dyskutować w tej sprawie. Oświadczył wówczas, że popiera jej politykę azylową, która krytykowana jest w całej Europie.

Bokserzy znokautowali konkurencję. Ranking celebrytów "Forbesa"TVN24 BiS

Autor: ag//km / Źródło: newszoom.com, tvn24bis.pl